Arboretum Bramy Morawskiej

ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ W RACIBORZU

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu to zaskakujące miejsce pełne niespodzianek ukrytych w ogromnym lesie.

Arboretum Bramy Morawskiej na pierwszy rzut oka może wydawać się nieciekawe. Ot – typowe dla innych kompleksów leśnych ścieżki i szlaki edukacyjne. Kiedy jednak dotrzecie do Zaczarowanego Ogrodu – już nie będziecie mieli wątpliwości po co tu przyjechaliście.

Arboretum Bramy Morawskiej

Arboretum usytuowane jest we wschodniej części Raciborza, w korytarzu ekologicznym, tzw. Pradolinie Górnej Odry i zajmuje cały las Obora. Ogród botaniczny zajmuje powierzchnię 164 ha i składa się z dwóch obszarów. Pierwszy o powierzchni około 35 ha, czyli ogród właściwy z kolekcją roślin, Zaczarowanym Ogrodem i ośrodkami dydaktycznymi. Druga część to naturalny obszar leśny.

Arboretum Bramy MorawskiejARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ – INFORMACJE PRAKTYCZNE


GODZINY OTWARCIA :

Zaczarowany Ogród otwarty od 7:00 do zachodu słońca

Mini ZOO czynne od wtorku do niedzieli: od 10.00 do 18.00, zimą do 16.00

WSTĘP DARMOWY

SZCZEGÓŁY NA STRONIE ARBORETUM


WEJŚCIE DO ARBORETUM


Tuż przy parkingu znajduje się mini Gród Historyczny z drewnianą wieżą . Odbywa się tu Festiwal Średniowieczny. Oczywiście w dobie covida z wiadomych względów odwołane. Główna brama prowadząca nas do kompleksu leśnego została zamknięta, gdyż grozi zawaleniem. Strzałki kierują więc kawałek dalej pod RESTAURACJĘ LEŚNĄ przed która znajduje się pierwsza edukacyjna polana.


LAS OBORA


Teraz wędrujemy wgłąb lasu. Prowadzi przez niego mnóstwo ścieżek i szlaków. Na polanach znajdują się miejsca odpoczynku i ciekawe edukacyjne kompozycje i budowle. Możemy poszukać w lesie Studni Książęcej, potoku z kołem wodnym, albo stawów. Na terenie kompleksu zostało także odnalezione Cmentarzysko Kurchanowe. O tym odkryciu poczytamy na tablicy informacyjnej.


KAMIENNY KRĄG I PLATFORMA WIDOKOWA


Kierując się na północ dotrzemy do Kamiennego Kręgu z postacią Światowida pośrodku. Tuż obok platforma widokowa z której rozpościera się piękny widok na największą atrakcję Arboretum – Zaczarowany Ogród.


ZACZAROWANY OGRÓD


Jak piękny to ogród i jak fantastyczny jest jego kształt widać dopiero z lotu ptaka, albo raczej drona. Wielki kwiat pośrodku lasu zmienia swoje kolory w zależności od pory roku.

Arboretum Bramy Morawskiej

Ogród to tak na prawdę wielki labirynt, po którym można pospacerować odnajdując kwitnące w danym momencie kwiaty.


ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ – MINI ZOO


Wracając z Zaczarowanego Ogrodu w kierunku parkingu warto zajrzeć do Mini Zoo . Kilka zagródek ze zwierzakami na pewno zainteresuje najmłodszych.


 STAWY


Na terenie Arboretum znajdują się 3 stawy – Żabi, Cienisty i Szuwarowy. Ze względu jednak na nieprawdopodobny wysyp komarów ominęliśmy to miejsce, ale mam nadzieję, że kiedyś tam wrócimy. Bo warto !!!

Arboretum Bramy Morawskiej>>> POLSKIE OGRODY BOTANICZNE >>>

>>> POLSKIE MIASTA I ATRAKCJE >>>

6 Replies to “ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ W RACIBORZU”

  1. Jakie piękne miejsce, nie miałam pojecia o jego istnieniu. Nie bez powodu mówi się, cudze chwalicie a swego nie znacie

  2. Bardzo klimatyczne miejsce, idealne na niedzielny, popołudniowy spacer. Mini ZOO i Zaczarowany Ogród-dzieciaki by mi tam przepadły 🙂

Leave a Reply