ATRAKCJE OKOLIC KAZIMIERZA DOLNEGO : LUBLIN, JANOWIEC, NAŁĘCZÓW, PUŁAWY, MIĘĆMIERZ I INNE

Atrakcje okolic Kazimierza Dolnego to kilka wyjątkowo ciekawych miast i wiosek, przepiękny zamek w Janowcu, czy malownicze wąwozy.

Atrakcje okolic Kazimierza , czy wszystkie są faktycznie tak wielką atrakcją, że koniecznie trzeba przewidzieć je na swojej trasie? Na to pytanie odpowiem poniżej w swoim subiektywnym zestawieniu .



ATRAKCJE OKOLIC KAZIMIERZA

MAPA OPISANYCH PONIŻEJ MIEJSC :


LUBLIN


Niezaprzeczalnym dla nas hitem numer 1 okolic Kazimierza jest sama stolica województwa. Lublin zaskakuje i zachwyca niemalże na każdym kroku i szczerze mówiąc żałowaliśmy wyboru miejsca noclegu w okolicy Kazimierza, a nie w samym Lublinie. O stolicy powstał osobny przewodnik, który oprowadzi Was po wszystkich najciekawszych zakątkach – do obejrzenia i poczytania TUTAJ




NAŁĘCZÓW


Jak już ruszymy w kierunku Lublina, warto zatrzymać się choćby na krótki spacer w Nałęczowie, który znajduje się mniej więcej w połowie drogi miedzy oboma miejscowościami. Po uzdrowisku rozsławionym we wszystkich polskich serialach spodziewaliśmy się wiele, ale nas miejscowość nie oczarowała, a wręcz byliśmy zawiedzeni . Daleko mu do przepięknych uzdrowisk południa Polski, a jedyne cenne architektonicznie obiekty w większości są tu bardzo zaniedbane. Część pięknych drewnianych domów to prawdziwe ruiny , aż przykro patrzeć.

PRUS I ŻEROMSKI

Nałęczów to miasto, z którym związani byli między innymi Bolesław Prus czy Stefan Żeromski. Pisarzy przyciągnął do miasteczka jego wyjątkowy mikroklimat. W Parku Zdrojowym odnajdziemy postać Prusa siedzącą na ławeczce (zdjęcie w galerii Parku), a poświęcone mu muzeum przy ulicy Stanisława Augusta Poniatowskiego 39 – szczegóły TUTAJ

Z postacią Żeromskiego związany jest z kolei dom w stylu zakopiańskim stojący przy ulicy jego imienia w którym znajduje się obecnie Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie . Do muzeum nie udało się wejść (było już nieczynne), przyjrzeliśmy się tylko miejscu z daleka.

KOŚCIÓŁ ŚW. BOROMEUSZA

Jak już będziemy przy domu Żeromskiego warto zajrzeć do pobliskiego kościółka znajdującego się przy głównej Ulicy Armatnia Góra 18 . Styl zakopiański zaobserwujemy także w architekturze tego malutkiego drewnianego kościółka wzniesionego na początku XX wieku. W środku znajduje się ołtarz z obrazem patrona parafii, a barierki ozdobione są zwierzątkami.

PARK ZDROJOWY

W sercu Nałęczowa znajduje się Park Zdrojowy. Wchodzimy do niego Bramą Zachodnią i kawałek dalej jesteśmy już pod obiektem Starych Łazienek. Odbywa się tu właśnie jakiś koszmarny koncert na zakończenie zawodów balonowych (chyba jedyny w dobie pandemii) i śmiejemy się, że pandemia ma także dobre strony – cisza w takim miejscu była by wskazana , a tu jakby na przekór, odbywa się coś co nie powinno.

Centrum parku stanowi staw z Wyspą Miłości. Wokół niego zbudowane zostały obiekty takie jak :  Sanatorium Książe Józef, Dom Zdrojowy z Palmiarnią i Pijalnią Czekolady Wedel. Kawałek dalej ciekawy obiekt będący niestety w remoncie i otoczony paskudnym płotem – to Pałac Małachowskich.

KAPLICZKA W KĘBLE

Wyjeżdżając z Nałęczowa mijamy Kapliczkę w Kęble . Miejsce oznaczone jest na mapie jako miejsce objawień Matki Bożej Ķębelskiej z Wąwolnicy.  Opowieść i historia tego miejsca na tablicy (załączone zdjęcia) dla zainteresowanych .


PUŁAWY


Puławy to największe miasto w najbliższej okolicy Kazimierza. obecnie blisko 50-tysięczna miejscowość była kiedyś wioską rybacką. My zaglądamy do Puław jadąc w stronę Janowca – oszczędzając w ten sposób na przeprawie promowej przez Wisłę (o której piszę w informacjach praktycznych poniżej) , gdyż w Puławach znajduje się jedyny most w okolicy. Na zdjęciach poniżej most oraz wyjątkowo urokliwy budynek Starostwa Powiatowego.

PAŁAC CZARTORYSKICH

Największa atrakcją turystyczną miasta jest Pałac Czartoryskich i otaczający go ogromny park. Początki ogrodu sięgają XVII wieku i w nim znajdziemy prawie wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje Puław. Już od bramy wita nas barokowy pałac z sadzawką przed frontem. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Czartoryskich z eksponatami związane z rodziną ówczesnych właścicieli . W sezonie przechadzają się tutaj pawie stanowiąc nie lada atrakcję ogrodu.

My kończymy na tym miejscu wizytę w Parku, gdyż chcemy jeszcze zwiedzić kilka innych miejsc, ale zainteresowanym zostawiam listę miejsc, które warto jeszcze odwiedzić :

  • Świątynia Sybilli, gdzie założone zostało pierwsze muzeum w Polsce.
  • Dom Gotycki
  • Grota pod pałacem
  • Sarkofag Augusta i Zofii ks. Czartoryskiej
  • Altana Chińska
  • Schody angielskie
  • Domek Żółty Aleksandryjski
  • Parafia rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP

JANOWIEC


Janowiec to najbliższa atrakcja okolic Kazimierza , a za razem według nas jedna z najciekawszych i najpiękniejszych. Można się do niej dostać z Kazimierza przez most w Puławach lub bezpośrednią przeprawą promową.
Janowiec założył w I połowie XVI wieku Piotr Firlej, który był starostą lubelskim i kazimierskim. Wybudował on w tym miejscu wspaniały, potężny zamek górujący nad miastem słynący do dziś jako jedyny w Polsce zamek w paski. Miejscowość Janowiec istniała tu już jednak wcześniej pod nazwą Syrokomla. Prawa miejskie otrzymała w 1537 roku, na podstawie przywileju króla Zygmunta Starego. Niestety w późniejszym okresie te przywileje stracił i obecnie jest uznawany za wieś.

ZAMEK W JANOWCU

Zamek w Janowcu, to tak na prawdę okazałe ruiny pięknego zamku z XVI wieku, w których obecnie mieści się w nich Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. To tutaj mieściła się siedziba wielkich rodów magnackich Rzeczpospolitej, czyli Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z ostatnim z nich, związana jest zamkowa legenda o Czarnej Damie. Legenda głosi, że podczas pełni księżyca w ruinach Zamku ukazuje się duch Czarnej Damy – Heleny Lubomirskiej. Dziewczyna popełniła samobójstwo, gdyż rodzice nie zgodzili się, by wyszła za mąż za biednego rybaka. Nie mogąc znieść braku akceptacji rodziców, rzuciła się w przepaść z zamkowej wieży. Latem ( w normalnym nie-pandemicznym okresie) na dziecińcu odbywa się Festiwal filmowy Dwa Brzegi, są też koncerty muzyków z całego świata w ramach Janowieckich Interpretacji Muzycznych, Święto Wina, turnieje rycerskie i inne wydarzenia ożywiające to miejsce.

W kasie nabywamy bilet wstępu na krużganki, wystawy muzealne lub jedno i drugie. Nas zdecydowanie najbardziej interesuje obejrzenie całego zamku – wybieramy więc I opcję. Wędrujemy więc po schodach, aby zajrzeć we wszystkie dostępne zakamarki i aby obejrzeć okolicę z wysokości.

GÓRA ZAMKOWA – PUNKT WIDOKOWY I 3 KRZYŻE

Opuszczamy zamek i kierujemy się na wschód do kilku innych ciekawych obiektów i punktu widokowego na Wisłę . Znajdują się tu 3 drewniane krzyże – podobne do tych na Górze 3 Krzyży w Kazimierzu . To pamiątka po epidemii cholery.

DWOREK Z MONIAKÓW

Kawałek dalej znajdujemy ukrytą za drzewami prawdziwą perełkę . To XVIII-wieczny dwór przeniesiony z miejscowości Moniaki na Lubelszczyźnie. Dworek został pięknie odrestaurowany. Ma podobno autentyczne ziemiańskie wnętrza i są tu także pokoje gościnne, które można wynająć.

SPICHLERZ , STODOŁA I LAMUS

Obok dworku znajduje się kilka innych budynków przeniesionych z terenów Lubelszczyzny, stanowiących mały skansen


MIĘĆMIERZ


Ostatnim miejscem o jakim Wam opowiem jest Mięćmierz. O tym miejscu sporo czytałam przed wizytą i były to raczej relacje pełne zachwytu. Kiedy jednak tam dotarliśmy koszmarnie dziurawą zresztą drogą – na miejscu przeżyliśmy spore rozczarowanie. Osobiście nie polecę więc tego miejsca, ale oczywiście nie bierzcie tego do siebie – każdy musi zobaczyć, aby się przekonać i wyrobić własne zdanie. My dojechaliśmy tu samochodem, bo było już późne popołudnie. Podobno lepiej wybrać się na piechotę, idąc lasem miejskim. Mijamy wtedy po drodze ruiny willi Szukalskiego z początku XX w. , przechodzimy przez wzgórze zwane od nazwiska jego byłego właściciela Albrechtówką, gdzie znajduje się punkt widokowy na przełom Wisły. Stąd zboczem schodzimy w dół prosto do samej wioski.

Mięćmierz to stara osada flisacka, a dziś letniskowa wieś położona nad samym brzegiem Wisły zaledwie 3 km od centrum Kazimierza. To jakby żywy skansen. Stare chałupy zostały tu przeniesione przez nowych właścicieli , głównie z Warszawy i Lublina, spełniając obecnie rolę domów letniskowych.

Na końcu wioski , gdzie już nie doszliśmy znajduje się stojący na stromej skarpie wiatrak – koźlak, przeniesiony tutaj z Bałtowa koło Puław.



POZOSTAŁE ATRAKCJE OKOLIC KAZIMIERZA


Oczywiście spędzając w danym miejscu 2-3 dni nie sposób obejrzeć wszystkich atrakcji . Dlatego poniżej znajdziecie pozostałe ciekawe miejsca z linkami.


ATRAKCJE OKOLIC KAZIMIERZA – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Oczywiście najlepszym sposobem poruszania się po okolicy będzie własny transport . Do bliższych atrakcji – rower, do dalszych samochód. Alternatywą dla własnego samochodu może być komunikacja miejska. Bilet normalny kosztuje 2,40 zł. ( cena do Puław ).

Najbliżej mamy do Mięćmierza . Tu możemy dotrzeć nawet na piechotę. Blisko dzięki promowi wydaje się być też Janowiec. Znajduje się on zaledwie 1,5km od rynku i mieści 8 samochodów. Można przeprawić się na drugą stronę Wisły: do Kazimierza Dolnego, Mięćmierza czy Wilkowa. Niestety prom jest dość drogą alternatywą . Płaci się za samochód i dodatkowo za każdą osobę. Gdy więc chcemy podskoczyć do Janowca samochodem korzystając z promu – wydamy w jedna stronę: 12zł za auto + 7zł od osoby . Aktualny cennik na STRONIE.  Dlatego warto skorzystać z mostu w Puławach, nadrabiając co prawda drogi, ale przy okazji oglądając atrakcje tego miasta.

5 Replies to “ATRAKCJE OKOLIC KAZIMIERZA DOLNEGO : LUBLIN, JANOWIEC, NAŁĘCZÓW, PUŁAWY, MIĘĆMIERZ I INNE”

  1. Niestety nigdy nie zwiedzałam tamtej części Polski, a tyle fajnych miejsc tam jest. Nie wiem, choć w sumie nie tak daleko, to zawsze było nam w tamte rejony nie po drodze. Kiedyś pewnie nadrobimy, a tak najbardziej szczerze, to moim miejscem numerem jeden do którego mega chce dotrzeć jest Kraina Lessowych Wąwozów!

  2. Nie mogę na to patrzeć! Mam ogromny wyrzut, że nigdy nie byłem w tych okolicach! A teraz w dodatku mieszkam bardzo daleko 😛

  3. O kurczę, też się naczytałam o Mięćmierzu dużo dobrych rzeczy plus zdjęcia bardzo mnie zachęciły do odwiedzenia tego miejsca. A co konkretnie Was rozczarowało? Czy są tam jakieś domki do wynajęcia? Można przenocować? Dzięki

Leave a Reply