Zamek Tropsztyn

ZAMEK TROPSZTYN

Zamek Tropsztyn mieszczący się przy głównej trasie z Brzeska do Nowego Sącza nad wodami Jeziora Rożnowskiego wygląda na niepozorny. Jest to jednak miejsce do którego koniecznie trzeba zajrzeć .

Zamek Tropsztyn czynny jest niestety tylko w miesiącach wakacyjnych. jego położenie jest niezwykle malownicze. Z wieży widać pięknie kawałek zalewu oraz okolicę.

godziny otwarcia : 9.00 – 17.00, w weekendy do 19.00


ZAMEK TROPSZTYN – HISTORIA


Wzniesiony został przez ród Gierałtów – Ośmiorogów dla ochrony tzw. Bramy Sądeckiej, przez którą wiódł wodny i lądowy szlak w kierunku Węgier. Pierwsze informacje o murowanym zamku pochodzą z XIV w. Zamek był w ruinie od 1574 roku, a od 1995 roku jest w trakcie permanentnej odbudowy. Obywa się ona zgodnie z planem opracowanym przez historyków, archeologów i architektów z regionu Małopolski. Odbudowywany zamek ma być niezniszczalny. To jedyny warunek postawiony konstruktorom i projektantom. Stąd na zamku nie ma elementów drewnianych, a jedynie kamień, żelbet, beton i stal. W XVII w. zamek został spalony, a więc, aby historia się nie powtórzyła, na zamku nie znajduje się nic łatwopalnego. Wszystkie elementy betonowe są obłożone mozaiką kamienną, tak jak jest to zrobione na części schodów wewnętrznych, czy w Sali Rycerskiej. Po wybudowaniu gotyckich dachów ma być zlikwidowane tymczasowe lądowisko dla helikopterów.
Zamek jest odbudowany na wzór XIV-wieczny, czyli ma być to warownia bez żadnych wygód, tak jak w tamtych czasach, gdzie toczyło się prymitywne życie.


ZAMEK TROPSZTYN – LEGENDA


Z zamkiem tym związana jest pewna legenda, która powiązana jest z zamkiem w Niedzicy i znalezionym tam pismem kipu oraz postacią Uminy. Ponoć to w Tropsztynie, po śmierci inkaskiej księżniczki ukryto przywieziony z Peru skarb Inków. Kosztowności mogą znajdować się w podziemnym tunelu, wykutym pod Dunajcem, a łączącym zamkowe podziemia z sanktuarium w pobliskim Tropiu. W sezonie, dwukrotnie w ciągu dnia, wyświetlany jest na zamku film paradokumentalny, opowiadający o legendzie.


SKAŁY POD ZAMKIEM


Jak już udało się dostać na zamek, to warto jeszcze zejść schodkami na dół, poniżej zamku od jego południowej strony. Tędy możemy podejść pod imponujące wielkością i ciekawe kolorystycznie skały na których zamek został zbudowany.


>>> PRZEWODNIK PO ZAMKACH I PAŁACACH W POLSCE >>>

>>> PRZEWODNIK PO ATRAKCJACH W POLSCE >>>

Leave a Reply