Argumenty przeciw tatuażom

ARGUMENTY PRZECIW TATUAŻOM – ZESTAWIENIE NIE TYLKO DLA PODRÓŻNIKÓW

Argumenty przeciw tatuażom bywają różne, jedne oparte na badaniach, ankietach, czasami mitach, w których jest źdźbło prawdy lub zwyczajnie wyssane z palca. Dlatego też często je lekceważymy lub zwyczajnie nie chcemy o nich wiedzieć. Tatuaże stały się tak naturalnym elementem naszego otoczenia, że wydają się, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, czymś oczywistym i wpisanym w życiorys.

Argumenty przeciw tatuażom znajdziecie na setkach portali, zwłaszcza medycznych. Nigdzie jednak nie przeczytacie tak kompleksowego opracowania, które poruszy wszystkie ważne tematy, ciekawostki i argumenty. Postanowiłam spisać to wszystko w tym jednym artykule. I choć trafiliście na stronę poświęconą pasji podróżowania, to nie skupiłam się tu wyłącznie na tych aspektach.

Współczesny czas postawił nas – przeciwników, w pewnej niewygodnej sytuacji. Sprzeciw, czy wyrażenie swojego zdania, przez wielu traktowany jest jako objaw nietolerancji, czy zacietrzewienia. Ale czyż takie podejście nie wynika po prostu z braku wiedzy? Może warto powiedzieć NIE i nie próbować na siłę płynąć z nurtem, bo czasem brnięcie pod przysłowiowy „prąd” może nam uratować życie, albo sprawić, że stanie się ono lepsze.


Jeśli znajdujesz się w którejkolwiek z poniższych grup, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie :

  • chciałabyś / chciałbyś zrobić tatuaż, ale masz wątpliwości,
  • jesteś przeciwniczką / przeciwnikiem, a nie wiesz jak odwieźć kogoś bliskiego od tego pomysłu
  • jesteś rodzicem i nie chcesz wyjść na zacofanego i nietolerancyjnego dorosłego. Jesteś zdecydowanie ponad argument „wytatuuj sobie na czole / d…ie” lub „po moim trupie” . Chciałbyś po prostu znaleźć dla własnego dziecka sensowne argumenty, aby je odwieźć od tego pomysłu, a równocześnie wyjść na osobę inteligentną, posiadającą sporo wiedzy o świecie.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to koniecznie przeczytaj cały tekst, lub przekaż go osobie zainteresowanej …


ARGUMENTY PRZECIW TATUAŻOM :


NEGATYWNE SKOJARZENIA I POCHODZENIE


Historyczne pochodzenie tatuażu sięga nawet starożytności. W przeszłości, tatuaże były związane z pogaństwem, czy rodzajem rytuału. Ale jakie to ma znaczenie dla obecnego młodego człowieka? Żadne! Nie sięgajmy więc tak daleko, a do osób, które współcześnie mamy wokół nas.

Starszemu pokoleniu tatuaż nadal kojarzy się z czymś negatywnym. Urodzeni w latach 60-tych i wcześniej wiedzieli, że jeśli ktoś ma tatuaż, to zazwyczaj ma powiązania ze światkiem przestępczym lub/i siedział w więzieniu. Wielu nadal pamięta i kojarzy tatuaż z oznakowaniem więźniów obozów koncentracyjnych. W tym pokoleniu nie znajdziecie zbyt wielu zwolenników, co zresztą jest oczywiste. Starsi ludzie jeśli je mają, to starają się je zakrywać, bo zwyczajnie się ich wstydzą.


ARGUMENTY PRZECIW TATUAŻOM – POWOLNY ODWRÓT


Ale przejdźmy do współczesności, bo jak się okazuje w Europie zachodniej, w której ta moda zaczęła się wcześniej niż u nas w Polsce, następuje stopniowy odwrót. Badania w tolerancyjnej Wielkiej Brytanii pokazują to wyraźnie. 20% osób twierdzi, że dobrze mieć tatuaż, ale pod warunkiem, że nie jest on w widocznym miejscu. 1/3 spośród ankietowanych sądzi, iż rysunek na ciele wygląda okropnie, a prawie 3/4 z osób nie toleruje tatuaży w widocznych miejscach, czyli na rękach, nogach, czy szyi. Choć prawie 30% mieszkańców Wielkiej Brytanii posiada na swoim ciele przynajmniej jeden tatuaż, to już co czwarty z nich żałuje tej nieprzemyślanej do decyzji. Stąd też coraz większe jest zainteresowanie ich usuwaniem.

I tu ciekawostka dla kobiet :

Choć to mężczyźni częściej się tatuują , to połowa z nich uważa tatuaż u kobiety jako nieatrakcyjny.


JAK KAŻDA MODA, PRZEMINIE


Większość ludzi zwłaszcza młodych żyje tu i teraz, nie zdając sobie sprawy, że życie toczy się swoim rytmem od tysięcy lat. I to co w danej chwili jest modne, za 10, 20, a może dopiero 50 lat, okaże się szczytem bezguścia, będzie źle przyjmowane, czy wręcz zakazane. Brzmi jak absurd ? Historia pokazuje masę takich przykładów. Pokolenie naszych pradziadków, dziadków, a nawet często rodziców paliło papierosy. Było to modne i nie wypadało nie palić. Teraz jak wiemy sytuacja odwróciła się o 180 stopni, już każde dziecko wie, że palenie szkodzi, jest niemodne, ogranicza i tylko w ramach swoistego buntu, nadal wielu po nie sięga. Nawet znamy już oficjalne daty wprowadzenia zakazu ich sprzedaży w poszczególnych krajach. Ale jeszcze 30 lat temu dym papierosowy był dosłownie wszędzie i było to czymś oczywistym.

Czy moda na tatuaż przeminie?

Pewnie tak, jak każda inna. Nie znamy jeszcze tego czasu, ale zapewne z wielu względów to nastąpi prędzej niż nam się wydaje. Nasz świat i historia pędzi teraz do przodu o wiele szybciej niż nawet pokolenie temu.

I teraz zadajcie sobie pytanie : czy kupilibyście ubranie, które chcielibyście nosić do końca życia ? Raczej 100% z Was odpowie „NIE”. A tatuażu nie da się po prostu ściągnąć, wymienić. Bedzie z Wami do końca Waszego życia. Przybranie na wadze albo po prostu starzenie się skóry, sprawią, że z czasem tatuaż ulegnie zniekształceniu i to nie będzie estetyczny widok. Do tego wzór, który może „pasować” 20-latce, już na starszej pani, będzie wyglądał po prostu groteskowo, czy wręcz głupio. Z delfinka może np. zrobić się przysłowiowy wieloryb.


ARGUMENTY PRZECIW TATUAŻOM – KŁOPOTY I OGRANICZENIA DLA PODRÓŻNIKÓW


Skoro to blog podróżniczy, to musi tu trafić ważny i niepodważalny argument jakim jest ograniczenie podróżowania. Przyzwyczajeni do europejskiej, bądź amerykańskiej wolności, nie zdajemy sobie zapewne sprawy z tego, że cały świat tak nie wygląda. Nadal bowiem istnieją miejsca, w których posiadanie lub zrobienie tatuażu może wpędzić cię w wiele kłopotów. W niektórych regionach tatuowanie jest uważane za bluźnierstwo lub powiązane z przestępczością i organizacjami powiązanymi z przestępczością. W konsekwencji z tatuażem możemy zostać wyrzuceni z baru, albo nawet aresztowani i deportowani. Dlatego warto wiedzieć, w jakich miejscach świata lepiej zakryć swoje tatuaże, gdy tyko wysiądziemy z samolotu. A jeśli marzymy o podróżach po całym świcie, to na prawdę warto pozostawić ciało bez „malunków”.

JAPONIA

Japońskie tatuaże przedstawiają: smoki, karpie koi, rośliny, kwiaty, morskie fale czy czaszki, a sztuka tutejszego tatuażu zwie się Irezumi i jest zarezerwowana wyłącznie dla członków mafii Yakuzy. Pokazywanie tatuażów w miejscach publicznych, jak np. bar, restauracja, pub czy kawiarnia, sauna, siłownia, hotele, bary, a nawet sklepy detaliczne, może sprawić, że zostaniemy wyrzuceni z takiego miejsca. W publicznych kąpieliskach często widnieją informacje wprost zakazujące wchodzenia tam osobom, które mają tatuaże, dotyczy do nawet 56 % hoteli, w których znajdują się baseny.

W 2015 roku wszystkim odwiedzającym z widocznymi tatuażami zakazano wstępu do klubów nocnych i hoteli. Te zakazy i ograniczenia są narzucane przez japońską opinię publiczną, a od niedawna nawet przez prawo.

WIETNAM

Przebywając na terenie tego kraju, możemy niejednokrotnie spotkać się z negatywnym przyjęciem. Wynika to z tego, że od XIX wieku francuscy koloniści zaczęli oznaczać tatuażami złoczyńców, aby odróżnić ich od reszty społeczeństwa. Potem, w trakcie II wojny światowej w Wietnamie zagościła japońska sztuka tatuażu. Tatuowali się głównie członkowie gangów i prostytutki oraz jak w wielu miejscach na świecie, więźniowie. Pierwszy salon otwarto tu dopiero w 2004 roku, wiele osób korzysta z tego przybytku, ale nadal wielu Wietnamczyków ukrywa je pod odzieżą. Społeczeństwo wciąż jest sceptyczne wobec tego typu sposobu wyrażania siebie.

KOREA POŁUDNIOWA

Tatuaże same w sobie nie są tu nielegalne, nie są mile widziane i uważane za niebezpieczne. Mogą tu tatuować tylko licencjonowani lekarze. Uzasadnieniem takich przepisów jest to, że „tatuaże nie są bezpieczne dla społeczeństwa ze względu na liczne zagrożenia dla zdrowia”.

KOREA PÓŁNOCNA

Tatuaże tu są legalne, ale wzory są regulowane przez Północnokoreańską Partię Komunistyczną. Zakazane są tatuaże religijne lub takie, które mogą przedstawiać jakiś rodzaj buntu. To, na co Partia zezwala, to tatuaże pokazujące oddanie Partii i krajowi. Cytaty takie jak „Straż wielkiego wodza aż do śmierci” lub „Obrona ojczyzny” są nie tylko dozwolone, ale także bardzo popularne wśród miejscowej ludności. Słowo „miłość” jest również dozwolone tylko wtedy, gdy jest używane do wyrażenia miłości do Korei Północnej i komunizmu.

CHINY

Tatuaże kojarzone są z przestępczością zorganizowaną, a te przedstawiające jakiekolwiek symbole religijne lub antykomunistyczne cytaty są zakazane. Tatuaże są mile widziane poza dużymi ośrodkami miejskimi, ale w miastach, wraz z przybyciem obcokrajowców i turystów, tatuaże stały się bardziej akceptowalne.

SRI LANKA, TAJLANDIA I BIRMA

W Tajlandii i Birmie nielegalne jest wykonywanie tatuaży przedstawiających niektóre elementy i symbole religijne. Na przykład tatuaże przedstawiające głowę Buddy są całkowicie zabronione, szczególnie dla turystów. Prawo zabraniające tego rodzaju tatuażu zostało uchwalone w 2011 roku. Ten sam zakaz tatuażu dotyczy Sri Lanki. W 2014 roku brytyjski turysta został deportowany ze Sri Lanki po zrobieniu sobie tatuażu Buddy na ramieniu.

KUBA

Tu tatuaże religijne i antyrządowe/systemowe są zabronione.

IRAN

W krajach islamskich, takich jak Iran, wykonywanie tatuaży jest nielegalne. Zgodnie z twierdzeniami, że „tatuowanie jest zagrożeniem dla zdrowia” i „zakazane przez Boga”, ludzie, którzy robią sobie tatuaż w Iranie, są narażeni na aresztowanie, wysoką grzywnę, a nawet zatrzymanie w więzieniu. Powszechną praktyką jest nawet „paradowanie” aresztowanych przez miasto, publicznie, aby społeczność mogła zawstydzić osobę za posiadanie tatuażu. Uważa się, że tatuaże wykonują przestępcy, bandyci lub osoby nie wyznające islamu, co samo w sobie jest uważane za grzech.

ARABIA SAUDYJSKA, AFGANISTAN, ALGIERIA

Tatuaże są nielegalne ze względu na prawo szariatu. Cudzoziemcy z tatuażami muszą je zakrywać do momentu wyjazdu z kraju.

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

W tym popularnym turystycznie kraju tatuowanie jest nielegalne. Tatuaże są uważane za formę samookaleczenia, co jest zabronione w islamie, ale turyści i obcokrajowcy nie muszą ich zakrywać, chyba że rysunki są religijnie obraźliwe. Wtedy turysta zostaje dożywotnio deportowany z kraju.

MALEZJA

Tatuaże przedstawiające cytaty religijne, np. cytaty z Koranu lub ilustracje Boga lub proroka Mahometa są surowo zabronione, nielegalne i karalne.

JEMEN

Tu nie ma surowych kar i zakazów, ale osoba z tatuażem może podlegać islamskiemu prawu szariatu.

Jeśli chodzi o kraje islamskie, cudzoziemcy i turyści, którzy mają tatuaż, muszą go zawsze zakrywać publicznie, w przeciwnym razie grozi im grzywna lub kara w postaci zakazu wjazdu do kraju. Zwłaszcza jeśli tatuaż jest obraźliwy dla miejscowej ludności i obraża religię w jakikolwiek sposób. Dotyczy to nawet tak tolerancyjnego kraju jak Turcja.


ARGUMENTY PRZECIW TATUAŻOM – WZGLĘDY RELIGIJNE


Pozostając w podobnej tematyce, bo wspominałam powyżej o krajach islamskich, to jak się okazuje, każda z monoteistycznych religii świata nie pozwala na tatuowanie ciała. To bardzo trudny temat, często kompletnie nieznany, choć z wiarą utożsamia się przecież znaczna część ludzkości.

Chrześcijaństwo / Biblia :

Biblia wspomina o tatuażach tylko raz: „Nie wolno wam (…) wykonywać na sobie tatuowanych znaków” (Kapłańska 19:28). Bóg dał taki nakaz starożytnym Izraelitom, by odróżniali się od ludzi z okolicznych narodów, którzy ozdabiali swe ciała imionami lub symbolami swoich bogów. Chociaż chrześcijan nie obowiązuje Prawo Mojżeszowe, warto wziąć pod uwagę zasadę leżącą u podstaw tego prawa.

Judaizm / Biblia :

Tu można przytoczyć cytat z Biblii jak wyżej. Tatuaże dla wyznawców Judaizmu świadczą o bluźnierstwie, a znakowanie w taki sposób swojego ciała to świętokradztwo. Judaizm zakazuje tatuowania się także w odpowiedzi na okrucieństwa, które wystąpiły w czasie Holocaustu. Nowocześni rabini zgadzają się na tatuaże, ale tylko na typy odpowiednie dla wiary żydowskiej. Istnieją cztery główne wzory, które są akceptowane przez niektórych Żydów :

  • Tatuaż Hebrajski – YHWH, czyli imię Boga
  • Gwiazda Dawida – czyli 9-ramienna gwiazda, która symbolizuje dziewięć darów Ducha Świętego. Nie jest dobrze kojarzona, bo Hitlerowcy zmuszali Żydów do noszenia jej na ramieniu w czasie holokaustu.
  • Menorah – wykorzystywane podczas żydowskiego święta Hanuka. Są wyrazem dumy z tradycji i celebracji Pana.

Jak się łatwo domyślić, z żadnym z tych znaków nie ma możliwości wjechać do krajów, o których pisałam w ograniczeniach turystycznych.

Islam i Koran :

W Koranie nie ma jasnej informacji o tatuowaniu, ale tatuaże w islamie, nie są zbyt dobrze postrzegane i uważane są za grzech. Muzułmańscy kapłani wskazują na hadis Sahih al-Bukhari, w którym zapisane jest, że: „Prorok przeklął tego, kto robił tatuaże i tego, kto ma tatuaż”. Islam traktuje tatuaż jako samookaleczenie i za występek przeciwko Bogu. Jest to bowiem zmiana tego, co zostało stworzone przez Niego oraz zadawanie niepotrzebnego bólu, a to jest zakazane. Negowanie tatuaży jest też po to, aby uchronić Muzułmanów przed zachorowaniami i rozprzestrzenianiem ich dalej wśród wyznawców Islamu. Tatuaż traktuje się jako nieczysty, a brudne ciało przekłada się na brudny umysł.


Czy gdyby nastąpił za jakiś czas powrót do silnych korzeni wiary, czy osoby wytatuowane nie będą miały z tego powodu kłopotów. Brzmi absurdalnie?

Historia krajów islamskich pokazuje, że wszystko jest możliwe.


ARGUMENTY PRZECIW TATUAŻOM – KARIERA, PRACA


To jeden z argumentów, z którym już ciężko trafić do młodego pokolenia. Młodzi widzą w tej chwili wytatuowane modelki, gwiazdy estrady, aktorki, youtuberów, a nawet policja dostała pozwolenie na tatuaż z powodu braków kadrowych. Jak więc przekonać młodego człowieka tym argumentem? Sprawa nie jest prosta, ale spójrzmy na świat globalnie. Większość ludzkości nie ma i nie będzie mieć tatuażu ze względów politycznych, czy religijnych. Większość bogactwa tego świata też leży w tych, a nie innych rękach.

Chcesz zrobić karierę na świecie ? Zrezygnuj z tatuażu !

Może się więc w przyszłości okazać, że młody wytatuowany człowiek straci szansę na dobrą pracę, czy kontrakt życia. Bo ktoś tam „na górze” będzie wolał osobę godną jego zdaniem zaufania. A wytatuowane osoby takiego zaufania u większości świata nie wzbudzają. Nadal aktor może stracić rolę życia, żadna dziewczyna nie zostanie miss, zatrudnieni na wysokich stanowiskach, prezenterzy, osoby publiczne wybierane są pod kątem wyglądu. A wygląd to nieskazitelna uroda i to coś co budzi zaufanie u potencjalnego klienta.


ARGUMENTY PRZECIW TATUAŻOM – KONSEKWENCJE ZDROWOTNE I PRZECIWWSKAZANIA


Tu sięgamy po twarde argumenty przeciw tatuażom. Nic tak nie psuje pasji podróżowania (i życia jako takiego), jak brak zdrowia. Tu niestety zdania są rozbieżne, a moda i jej masowość są ma tyle młodym zjawiskiem, że nie ma jeszcze twardych dowodów na jej zagrożenie dla zdrowia, czy życia. Większość z osób, które decydują się na tatuaż, działa po prostu pod wpływem emocji, chce często udowodnić swoją dorosłość, a ich decyzja nie jest przemyślana. Problemem jest to, że nikt ich nie ostrzega, nie mówi dlaczego nie warto tak ryzykować. Nikt przecież nie musi pokazać dowodu wizyty u lekarza, czy zrobionych badań przed wizytą w salonie tatuażu.

Są nadal rzeczy, których nikt nie sprawdza i nadal nie są one regulowane prawnie. Nie ma przepisów, są nieprecyzyjne lub dopiero w projektach. A sami zainteresowani tym problemem się nie przejmują. Klienci salonów pytają, czy jest renomowany, czy ma dobre opinie, czy tatuażyści mają odpowiednie certyfikaty, czy igły w maszynce są jednorazowe itd. Ale, czy ktokolwiek sprawdza jakie barwniki będą im pod skórę wprowadzane ?


ARGUMENTY PRZECIW TATUAŻOM – RAKOTWÓRCZE PIGMENTY


Duża liczba pigmentów pochodzi z krajów azjatyckich, a w Europie tylko się je dystrybuuje i sprzedaje. Dlatego ustalenie pochodzenia pigmentu bez analizy chemicznej jest obecnie w zasadzie niemożliwe.

A jakie składniki mogą znajdować się w tuszach?

  • czarny barwnik – może zawierać tlenek żelaza i różne typy węglowodorów (np. ropa naftowa ), z których większość jest rakotwórcza
  • żółty barwnik – zawiera ślady siarczynu kadmu, a jego związki uważa się za kancerogenne
  • czerwony barwnik – jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia, bo oprócz soli metalicznych, które są toksyczne, może zawierać niewielkie ilości rtęci, a dokładnie siarczek rtęci
  • zielony barwnik – zawiera czasami kobalt, chrom i największe zanieczyszczenie arsenem wpływające na powstawanie raka skóry i chorób serca
  • niebieski barwnik – kobalt
  • fioletowy barwnik – mangan

W starszych tatuażach wykryto też ołów i chrom, związki litu i miedzi. Według badań przeprowadzonych przez uniwersytet w Kopenhadze, rakotwórcze substancje chemiczne ujawniono w 13 z 21 pigmentów najczęściej używanych w Europie. Brzmi przerażająco ?

Analizy przeprowadzone w 14 krajach świata wykazały, że w używanych powszechnie farbach do tatuażu wykrywalna była co najmniej jedna z poniższych substancji: ftalany i metale ciężkie; kolorowe barwniki zawierające szkodliwy ołów, chrom, kadm, nikiel oraz tytan, które mogą doprowadzić u kobiet ciężarnych do uszkodzenia płodu i zaburzać gospodarkę hormonalną. Nowotwory powodowane przez nieprawidłowe stężenie takich składników mogą rozwijać się przez długie lata, nie dając żadnych objawów. A skoro to tak młode zjawisko, nie wiem co stanie się za 20, 30 lat.

Kilka linków do artykułów na ten temat :


KOMÓRKI RAKOWE

Badania na myszach wykazały, że nanocząsteczki pochodzące z tuszy do tatuaży odkładają się najczęściej w węzłach chłonnych i mogą przedostawać się do krwiobiegu, skąd rozprowadzane są po całym organizmie i mogą trafiać m.in. od nerek, śledziony, płuc, wątroby i mózgu. Specjaliści zbadali także tkanki u osób zmarłych posiadających tatuaże i potwierdzili, że tusze przemieszczają się do pobliskich węzłów chłonnych, w których się gromadzą.

Już wiele przypadków raka skóry powiązano z tatuażami. Znany jest przypadek nacieków ostrej białaczki w miejscu tatuażu. Chemioterapia działała na chorobę w pozostałych częściach organizmu, ale nie w zmienionej tkance skóry. Pacjent zmarł. Wynika to z tego, że tusz tworzy swoiste kieszenie, w których łatwiej mogą się rozwijać komórki białaczkowe w pewnym ukryciu przed komórkami odpornościowymi. Dodatkowo warto wiedzieć, że czerniaka rozwijającego się w ciemnym tatuażu trudno wcześnie wykryć.

artykuły na ten temat :


REAKCJE ALERGICZNE

Przy nakłuwaniu barwnik przedostaje się do skóry właściwej, większa część zostaje zgromadzona w makrofagach i fibroplastach, a pozostała trafia do systemu limfatycznego. Środki konserwujące eliminowane są w pierwszych godzinach lub dniach po zabiegu, natomiast nierozpuszczalne substancje zostają zachowane w skórze, co w krótszym lub dłuższym czasie może skutkować uwalnianiem się toksyn i alergenów. Związki chemiczne w barwnikach mogą powodować różnorakie reakcje chemiczne, a działania niepożądane najczęściej występują po użyciu czerwonego koloru.

ciekawe linki :


WAŻNE PRZECIWWSKAZANIA ZDROWOTNE

Tatuażu nie mogą wykonywać osoby, które chorują na epilepsję, serce i powikłania związane z układem krążenia. Na liście przeciwwskazań znajduje się również hemofilia, stany zapalne, gorączkowe, pooperacyjne, osłabienie, ciąża oraz nosicielstwo wirusa HIV. Są tu także : cukrzyca, aktywne choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, choroba nowotworowa w trakcie leczenia, wysokie ciśnienie krwi, potwierdzone HCV, HBV, HIV, a nawet przyjmowanie niektórych leków. Jeśli chodzi o choroby skóry, przeciwwskazaniami są: łuszczyca, liszaj płaski, atopowe zapalenie skóry, wyprysk, sarkoidoza, bielactwo, czynna opryszczka, półpasiec, miejscowe bakteryjne, wirusowe, grzybicze stany zapalne skóry, znamiona, nowotwory skóry w polu zabiegowym.

przykładowe artykuły na ten temat :


PROBLEMY ZE ZNIECZULENIEM I BADANIAMI

Dziewcząt, które robią sobie tatuaże w okolicach lędźwi, nikt nie uprzedza, że wielu anestezjologów nie zdecyduje się na zrobienie im znieczulenia zewnątrzoponowego, które wykonuje się np. przy porodzie. Istnieje bowiem ryzyko, że wkłuwając igłę przeniesie się pigmenty z tuszu głębiej, a one mogą uszkodzić system nerwowy. Tatuaże wykonywane na rękach, mogą natomiast uniemożliwić pobieranie krwi. Choć prześwietlenie rentgenowskie nie ma wpływu na tatuaż, ale już rezonans magnetyczny tak. Podgrzewa wię wówczas tusz, co może powodować zmianę jego składu chemicznego. Uzyskany w badaniu obraz, jak twierdzą specjaliści, bywa zniekształcony.


ARGUMENTY PRZECIW TATUAŻOM – RYZYKOWNE ICH USUWANIE


Podjęta czasem bardzo wcześnie decyzja, kiedy byliśmy przysłowiowo „młodzi i głupi” czasem może być nieodwracalna.

Na razie jedynym skutecznym sposobem jest laser, ale wykonanie go bywa nieskuteczne i niestety też niebezpieczne dla zdrowia. Zdarza się, że w czasie usuwania tatuaż ciemnieje zamiast znikać, a to oznacza, że w tuszu znajdowały się szkodliwe substancje.

Naukowcy sprawdzili jeszcze inny aspekt zdobienia skóry, mianowicie przyjrzeli się produktom rozpadu składników tuszu, które powstają w czasie laserowego usuwania tatuażu. Po przetestowaniu 36 pigmentów okazało się, że z niektórych z nich uwalniają się szkodliwe substancje, np. aminy aromatyczne czy cyjanowodór, co ma działanie rakotwórcze. Laserowe usuwanie tatuażu, może prowadzić także do powstania dolegliwości bólowych, strupów i owrzodzeń oraz długotrwałych kłopotów takich jak zmiany w zabarwieniu skóry, blizny czy odczyny alergiczne.
Przy okazji warto powiedzieć, że szkodliwe substancje mogą powstawać z tuszu pod skórą także pod wpływem promieni UV.


Argumenty przeciw tatuażom można mieć i swoje, wystarczy odrobinę uruchomić wyobraźnię i spojrzeć w przyszłość. I choć na temat tatuaży wyrosło masę mitów, warto jednak zawsze doszukać się i w nich pewnych prawd, bo nawet gdyby problem dotyczył jednego procenta, to przecież właśnie Wy możecie się w nim znaleźć.

Jeśli choć jedna osoba zrezygnuje z malunków na własnym ciele dzięki temu artykułowi, to znaczy, że było warto go napisać. Czekam na wasze komentarze, choć wiem, że pojawi się tu wiele kontrowersyjnych wypowiedzi.

5 Replies to “ARGUMENTY PRZECIW TATUAŻOM – ZESTAWIENIE NIE TYLKO DLA PODRÓŻNIKÓW”

  1. Mi nigdy nie podobały się tatuaże, sporo osób uważa, że one zdobią ciało – ja uważam, że za duża ich ilość nas szpeci.

  2. Ja powiem krótko i szczerze . Nikt i nic nie przekona mnie do tatuaży. To nie mój klimat. Po prostu uważam, że to raczej nie ładna pamiątka, a zadawanie sobie bólu i niebezpieczna zabawa. Oczywiście zależy kto i jak robi, ale jestem na nie.

  3. no własnie co do pracy to mocno wydziergana osoba może faktycznie skreślić swoje szanse na pracę, ale jeśli ma tatuaż w niewidocznym miejscu wówczas w niczym on nie wadzi. Swoją drogą jeśli tak dużo będzie wytatuowanych osób to zapewne nienormalne może okazać sie nie posiadanie takowej ozdoby. Jak będzie? CZas pokaże

Leave a Reply