WZGÓRZA GOLAN

Wzgórza Golan to terytorium o najmniejszej gęstości zaludnienia, a równocześnie bogate w dziką przyrodę i malownicze krajobrazy. Rozciąga się od góry Hermon należącej do Syrii, miejsca styku 3 granic : Izraela, Libanu i Syrii do Jeziora Galilejskiego, gdzie wznoszą się ponad jego taflą do 700m n.p.m.

Z kolei wzdłuż granicy z Syrią znajdują się stożki dawnych wulkanów (osiągające wysokość ponad 1100 m n.p.m.).


HISTORIA

Najnowsza historia tych terenów to rok 1967 kiedy to Wzgórza Golan zostały zdobyte przez Izrael podczas tzw. wojny 6-dniowej . Wcześniej tereny te należały do Syrii. Do dziś stanowią punkt sporny między oboma państwami, pozostającymi formalnie wciąż w stanie wojny.

Wzdłuż linii demarkacyjnej i ustanowionej strefie zdemilitaryzowanej stacjonują od 1973 roku pokojowe oddziału ONZ ( w tym Polacy) .

Po zajęciu Wzgórz przez Izrael uciekła stąd większość ludności osadzonej to w XIX w. przez Turków. Obecnie zamieszkałe pozostały 4 wsie druzyjskie u podnóża Hermonu oraz jedna alawicka . Wybudowano tu także kilka osad żydowskich, a na pozostałym terenie utworzono wielkie poligony.

Zgodnie z decyzją Knesetu od 1982 roku tereny te wcielono formalnie do granic Izraela, świat jednak nie uznał tego faktu.

Jadąc przez Wzgórza Golan , poza terenami miast i parków narodowych nie można wysiadać z samochodu, tereny są praktycznie w całości zaminowane o czym ostrzegają przydrożne zasieki z żółtymi tabliczkami .


 WZGÓRZA GOLAN – ATRAKCJE

Wzgórza Golan omijane przez turystów i pielgrzymów, ale niesłusznie, gdyż oferują cała gamę ciekawych miejsc wartych odwiedzenia:

  • Rezerwat Banias z wodospadem Banias
  • Park Narodowy Twiedzy Nimrod (opisany poniżej)
  • Cezarea Filipowa (miasto założone przez syna Heroda Wielkiego)
  • Park Narodowy Jehudija
  • Rezerwat Gamla
  • Golan Volcanic Park (opisany poniżej)

PARK NARODOWY TWIERDZY NIMROD


INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • cena : dorośli 22, dzieci 10 NIS
  • czas zwiedzania 1-2 godziny
  • czynne 8.00 – 16.00 ( szczegóły na stronie : link )

HISTORIA

Twierdza powstała, aby chronić drogę z portu w Tyrze do Damaszku. Zamek wzniesiono wzdłuż grzbietu wzgórza o długości 420m i szer. 50-150m. Według źródeł została zbudowana w 1227 roku w celu obrony przed krzyżowcami. Próbowali oni przez kilkadziesiąt lat zdobyć zamek, ale bez powodzenia. Kiedy właścicielami stali się mamelucy egipscy – ukończono wielka rozbudowę. Po wyparciu krzyżowców z tych ziem służył przez pewien czas jako więzienie, ale w XV w. został opuszczony.

ZWIEDZANIE TWIERDZY NIMROD

To jeden z największych zamków średniowiecznych na Bliskim Wschodzie, a równocześnie najlepiej zachowany w Izraelu. Już samo jego położenie budzi emocje. Jesteśmy tuż przy trójstyku 3 granic : Izraela, Syrii i Libanu. Zwiedzając ogromne ruiny można przyjrzeć się pięknym sklepieniom wysokich baszt oraz zdobyć najwyższy donżon na wschodnim krańcu zamku, z którego roztacza się piękny widok na całe założenie i okolicę. Przy dobrej widoczności widać stąd pobliską górę Hermon – najwyższy szczyt Syrii, całe Wzgórza Golan, Dolinę Jordanu oraz Jezioro Galilejskie i wznoszące się nad nim wzgórza. Pośrodku ruin przemykają nam urocze zwierzątka – góralki syryjskie.


MIEJSCOWOŚCI U STÓP GÓRY HERMONGOLAN VOLCANIC PARK

WIDOK NA SYRIĘ


Tu, przy styku z granicą syryską został utworzony parking z punktem widokowym na tereny Syrii oraz na Volcanic Park. Sam park to sztucznie zbudowane stożki – imitujące wulkany z wylewającą się lawą – tak naprawdę to ośrodek edukacyjny dotyczący dziedziny wulkanologii . Warto tu zajechać wieczorem kiedy stożki podświetlone są różnokolorowymi lampami. My oglądamy park z zewnątrz , mamy inne plany na ten dzień, szkoda nam więc troszkę czasu na zwiedzanie tego miejsca, ale dla zainteresowanych umieszczam kilka zdjęć.


POZOSTAŁE WIDOKI WZGÓRZ GOLAN


Zdjęcia robione w drodze z okien samochodu , z racji zaminowania terenu (1 zdjęcie) oraz terenów poligonów i wysadzonych budynków.

 


>>> PRZEWODNIK PO IZRAELU I PALESTYNIE >>>
Leave a Reply