TEL AWIW WYBRZEŻE

Fantastyczne są miasta położone wzdłuż wybrzeża z miejskimi, ciągnącymi się kilometrami plażami, marinami, parkami.

Tel-Awiw spełnia te wszystkie warunki. Jest styczeń, ale towarzyszy nam podczas pobytu w tym mieście fantastyczna pogoda, przyjemność wędrowania promenadą, czy plażą jest tym większa. Zamiast korzystać z transportu publicznego przemierzamy więc wybrzeże od Mariny po Jafę prawie w całości 3-krotnie. W galerii pokażę Wam całe wybrzeże – zaczynając od Mariny na północy, po ostatnią plażę przed Starym Miastem JAFA .

 

OKOLICA PARKU ZWYCIĘSTWA I MARINA

Powyżej promenady znajdziemy Park Zwycięstwa, my do niego nie zachodzimy, ale spacerujemy wzdłuż wybrzeża do plaży Hilton i cypelka z którego widać całe nabrzeże i Marinę.

 

PLAŻE WZDŁUŻ CENTRUM

Tuż za mariną zaczynają się kolejne ciągnące się przez równo 2km plaże : Topsea, Frishman ( gdzie mijamy najbardziej kolorowy budynek Tel-Awiwu – Dan Tel Aviv Hotel ), Bograshov, Jerusalem , aż po plażę Tupim. Szeroka, czysta plaża z licznymi knajpkami, zapleczami sanitarnymi przyciąga tłumy miejscowych i turystów mimo takiej pory roku. Kąpiel w morzu jest zabroniona, bo w miesiącach zimowych nie pracują tu ratownicy, ale samo wylegiwanie się na piasku z widokiem na fantastycznie rozwijające się miasto jednej strony, a z drugiej na morze jest czystą przyjemnością.

 

PARK CHARLESA CLORE’A

W okolicy nieistniejącego już delfinarium (opis poniżej) kończą się plaże, a zaczyna park z piękną promenadą wzdłuż wybrzeża. Przez kolejne kilkaset metrów idziemy wzdłuż porośniętego trawami terenu z nielicznymi palmami drzewami tamaryszkowymi we wschodniej części parku. Wcześniej znajdowało się w tym miejscu arabskie osiedle Menaszijja ( niegdysiejsza północna część Jafy ) 

Wiele tutejszych domów zostało zburzonych bezpośrednio po 1948 r. W pierwszych latach niepodległości Izraela, w osiedlu Menaszijja osiedlało się wielu żydowskich imigrantów przyjeżdżających z całego świata. Osiedle stało się zatłoczonym slumsem. W latach 50-tych planiści miejscy z dużym niepokojem przyglądali się postępującej degradacji tej okolicy. W 1960 przedstawiono projekt całkowitego wyburzenia wszystkich tutejszych domów, a na ich miejscu stworzenia centrum biznesowego, już pod koniec tych lat przeprowadzono ewakuację mieszkańców i przystąpiono do rozbiórki domów. W rezultacie, z całego osiedla Menaszijja pozostały jedynie dwa budynki: Meczet Hassan Bek oraz Muzeum Niepodległości Etzel. Wykonawcy prac rozbiórkowych, aby zaoszczędzić na kosztach wywózki gruzu, spychali go bezpośrednio do morza. W wynik tego na plażach i w najbliższych wodach morskich zgromadziły się duże ilości śmieci i odpadów komunalnych. Bardzo szybko okazało się, że koszty usunięcia śmieci będą bardzo wysokie, i bardziej opłacalnym będzie przykrycie całości terenu nową warstwą ziemi. W ten sposób władze miejskie podjęły decyzję o utworzenia parku rekreacyjnego. W rezultacie w 1974 roku powstał park, który zajął cały pas wybrzeża. W północnej części parku utworzono delfinarium, ale zamknięto , bo nie spełniało wymogów dla tego typu obiektów i otwarto dyskotekę.

 

DYSKOTEKA W STARYM DELFINARIUM

Ten zrujnowany obiekt to niemy świadek największego ataku terrorystycznego jaki miał miejsce w tym mieście ( 1 czerwca 2001 roku ). Zginęło wówczas 21 osób, a ponad 100 była ranna. Do dokonania masakry przyznali się fundamentaliści islamscy.

 

MECZET HASSANA BEKA

Wzniesiony w 1916 roku. Fundatorem był gubernator Jafy . Po wyburzeniu dzielnicy Menaszijja i pozostawieniu meczetu, budynek niszczał, ale odkupił go rząd egipski i odrestaurował.

 

MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI ETZEL

Czynne pon. – czw. 8.30 – 16.00

Cena 15 / 10 NIS

Muzeum gromadzi dokumenty, publikacje i zdjęcia związane z historią działalności żydowskiej podziemnej organizacji paramilitarnej Irgun. Budynek w którym obecnie mieści się muzeum, został wybudowany w 1900 przez żydowskiego biznesmena, który wyjechał do Rosji, a w obiekcie zamieszkiwali kolejno: Arabowie, Żydzi, a potem znowu Arabowie.

Gdy pod koniec lat 70. XX wieku władze miejskie przystąpiły do wyburzania zabudowy osiedla, byli członkowie Irgunu zaproponowali utworzenie w tym budynku nowego muzeum. Miał to być swoisty pomnik poświęcony żołnierzom, którzy zginęli podczas walk. W budynku zastosowano połączenie pozostałości starego budynku z nową bryłą wykonaną z czarnego szkła i stali.


>>> PRZEWODNIK PO IZRAELU I PALESTYNIE >>>


Leave a Reply