STRYJ

Nie jest to miasto, które znajduje się na liście ciekawych miejsc w kraju. Ze względu jednak na powiązania rodzinne i korzenie rodziny ze strony męża – zajeżdżamy tu na kilka godzin. To miasto królewskie lokowane już w 1431 roku jest obecnie bardzo zaniedbane, ale warto pokazać kilka obiektów na jego terenie dla zainteresowanych.


CENTRUM MIASTA

Centrum miasta to typowy rynek z zabudową kamienicami dookoła i placem pośrodku. Sam plac jest bardzo zaniedbany, jest tu co prawda sporo zieleni, a pośrodku znajduje się pomnik Przyjaźni Narodów, ale nie ma tu absolutnie nic po za tym.


KOŚCIÓŁ NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY

W najbliższej okolicy rynku odnajdziemy chyba najciekawszy obiekt całego miasta. Ta rzymskokatolicka parafia powstała w 1427, ufundowana przez króla Jagiełłę, później odbudowywana była po licznych pożarach i rozbudowywana, w obecnym kształcie reprezentuje styl neogotycki.


CERKIEW ZWIASTOWANIA

Jadąc w kierunku północno wschodnim dojedziemy do kolejnego ciekawego obiektu sakralnego z 1894 roku – to Cerkiew Zwiastowania – z zewnątrz niepozorna – wewnątrz bardzo ciekawa .


CMENTARZ W STRYJU

Cmentarz był ostatnim miejscem jakie udało się zobaczyć w tym mieście. Wizyta nie miała bowiem charakteru turystycznego, a rodzinny. Stryj znajdował się do końca wojny w granicach Polski, mnóstwo więc osób z naszego kraju ma tu  jeszcze jakichś krewnych żyjących lub tych na cmentarzach. My odwiedzamy kilka z grobów rodzinnych. Cmentarz jest bardzo zaniedbany, widać jak przemiany wpłynęły niekorzystnie na to miejsce jak i całe miasto.


>>> PRZEWODNIK PO UKRAINIE >>>


3 Replies to “STRYJ”

  1. Z tą architekturą to bym się spierała – to jedno z najmniej ciekawych miast jakie w życiu widziałam …… sytuację ratuję te 2 kościoły 🙂 , ale tak jak napisałam – przywiodły nas tu poszukiwania korzeni i spotkanie rodzinne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *