REZERWAT EIN GEDI / EN GEDI

Nazwa Ein Gedi / En Gedi pochodzi od bijących w kanionach i pod skałami wysoko nad brzegiem Morza Martwego czterech całorocznych źródeł słodkiej wody. Dzięki nim powstały tu zielone „wyspy” stanowiące oazy na Pustyni Judzkiej.

W celu ochrony środowiska dwóch kanionów oraz wykopalisk archeologicznych utworzono tu rezerwat. Poprowadzono tu liczne szlaki i ścieżki turystyczne (mapa parku poniżej).


INFORMACJE PRAKTYCZNE


Czynne codziennie (oprócz piątków) IV – IX 8.00 – 17.00

w pozostałych miesiącach do 16.00

wstęp – 29 / 15 NIS


SZLAK 1 – KANION WADI DAVID


Najkrótszy i najpopularniejszy szlak prowadzi do Kanionu Wadi David , którym zawędrujemy do Wodospadu Dawida. Górna część kanionu dostępna jest dzięki stromej ścieżce prowadzącej wysoko ponad urwiskiem. Do górnej części wodospadu prowadzą metalowe klamry zamocowane na przewieszonej skałce . Niestety z powodów , które opisałam poniżej ( pod wpisem o faunie ) nie wpuszczono nas już na ten szlak.


SZLAK 2 – VADI ARUGOT


Drugi kanion jest rzadziej odwiedzany ( i niestety nie przez nas). Można tu dojechać samochodem z głównego parkingu, albo dojść górą (około pół godziny) . Tu bije jedno z wydajniejszych źródeł, a u wylotu można zobaczyć wykopaliska archeologiczne w miejscu synagogi z okresu bizantyjskiego.


FAUNA REZERWATU EIN GEDI


Spacerując po rezerwacie EN GEDI prawie zawsze można spotkać koziorożce nubijskie z długimi, grubymi rogami, a także dziesiątki uroczych i egzotycznych dla nas góralek syryjskich (podobnych troszkę do naszych świstaków). Im wyżej tym zwierzaki są mniej płochliwe i spokojnie można do nich podejść nawet na odległość 1 metra.

Występują tu także żmije, jaszczurki agamy synajskie oraz sępy płowe.Nocą na żer wychodzą tu lamparty oraz hieny prążkowane, wilki, lisy (rude) oraz lisy afgańskie. W związku z potencjalnym niebezpieczeństwem, pracownicy parku bardzo pilnują, aby wszyscy zeszli ze szlaków przed zamknięciem bram wejściowych, nam nie pozwolono przejść innym szlakiem już o 13.50 (czyli ponad 2 godziny przed zamknięciem). Warto o tym wiedzieć planując tu wizytę.


>>> PRZEWODNIK PO IZRAELU I PALESTYNIE >>>


Leave a Reply