ZACHODNIA JEROZOLIMA

Zachodnia Jerozolima jest często nazywana Nowym Miastem. Większość tutejszych domów jest nowoczesnych, a te starsze są wybudowane ze złotego piaskowca jerozolimskiego

Ta niejako odrębna dzielnica miasta, obejmuje teren południowo-zachodniej i zachodniej części Jerozolimy, który od wojny o niepodległość w 1948 roku został zajęty przez Izrael. Obecnie większość mieszkańców Jerozolimy spędza swój czas w Nowym Mieście, pozostawiając Stare Miasto turystom. Nas zaskoczyło potworne zaśmiecenie głównych ulic tej dzielnicy, które najwyraźniej nikomu nie przeszkadzały.

HISTORIA

Kiedy w XIX wieku pojawiły się w Jerozolimie konsulaty i liczne misja – był to przełomowy moment, w tym okresie bowiem wybudowano pierwsze dzielnice mieszkaniowe położone poza murami Starego Miasta. Wybudowali je protestacji angielscy i niemieccy, a na skraju zaczęły się budować bogate wille tureckie. W 1860 roku powstała pierwsza dzielnica żydowska, a za nią kolejne.

W 1947 ONZ przyjął Rezolucje o podziale na dwa państwa : żydowskie i palestyńskie. Plan ONZ zakładał utworzenie z Jerozolimy strefy międzynarodowej, nie będącej częścią żadanego z państw, ale już w 1948 roku podczas walk izraelsko-arabskich, które objęły teren miasta, dokonano podziału i tak : Zachodnia Jerozolima została zajęta przez Izraelczyków, a Wschodnia Jerozolima przez Jordańczyków.

W 1949 roku Zachodnia Jerozolima została uznana stolica Izraela, po Wojnie 6-Dniowej w 1967 roku Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg ze Wschodnią Jerozolimą. Izrael poszerzył wówczas terytorium Jerozolimy, łącząc Zachodnią Jerozolimę ze Wschodnią Jerozolimą. Od 1980 zjednoczona Jerozolima jest stolicą Izraela, jest ona siedzibą prezydenta, parlamentu rządu i Sądu Najwyższego. Uznano też, że wszystkie święte miejsca religii są nietykalne, a Izrael zobowiązuje się zapewnić swobodny dostęp do nich.

ZWIEDZANIE

W tej części Jerozolimy znajduje się sporo ciekawych obiektów, my przeszliśmy tylko kilka jej ulic . Są tu budynki rządowe, liczne muzea, dwie ważne synagogi oraz GÓRA SYJON opisana TUTAJ .

Bardziej jednak od obiektów historycznych interesował nas ogólny wygląd i charakter miasta. Oto kilka obiektów i ulic, które udało nam się zobaczyć :

JERUSALEM INTERNATIONAL YMCA I SYNAGOGA

Ten obiekt to tak na prawdę hotel, ale przyciągnął naszą uwagę ciekawą architekturą zarówno zewnętrzną jak i wnętrz.

SAINT LOUIS FRENCH HOSPITAL

SOBÓR TRÓJCY ŚWIĘTEJ

ULICA YAFO

To długa ulica ciągnąca się od Starego Miasta, aż po Centralny Dworzec Autobusowy (skąd odjedziemy do Tel Avivu) wzdłuż linii tramwajowej. Gwarna, handlowa ulica pełna kawiarenek i restauracji. Z ciekawa miejscami architekturą w świetle słońca wyglądała by przepięknie, gdyby nie koszmarne śmietnisko ciągnące się wzdłuż prawie całej ulicy.


>>> PRZEWODNIK PO JEROZOLIMIE >>>


>>> PRZEWODNIK PO IZRAELU I PALESTYNIE >>>


Leave a Reply