HELSINKI – POŁUDNIE

WYSPY

Pierwsze spotkanie z fińskim lądem to wysepki. Jest ich tu w okolicy samych Helsinek setki, a w sumie kraj ma ich najwięcej w Europie – około 180tys. My płyniemy od Tallina w kierunku portu w Dzielnicy Jätkäsaari . Pierwsza z większych wysp jakie mijamy to Katajaluoto, potem mnóstwo mniejszych . Tuż przed portem pojawia się po lewej stronie wyspa Melkki, a po prawej mocno już zagospodarowana wyspa z Rezerwatem Rönnskärs friluftsområde .

PORT

Wpływamy do portu na Terminal II (Länsiterm. T2). Tu między innymi dopływa linia Eckerö Line. Wyjście z terminala i tramwaj w kierunku centrum.

POŁUDNIOWE NABRZEŻE

Tak na prawdę całe Helsinki mają linie brzegową. Jego południowa część to parki ciągnące się wzdłuż całego nabrzeża : Park Kaivopuisto, Park Miejski Meripuisto oraz Pyhän Birgitan za którym znajduje się duże osiedle mieszkaniowe. Samo nabrzeże to mała promenada, porty jachtowe i kawiarenki. Ja docieram tu o zachodzie słońca i kończę spacer przy Pomniku marynarzy, którzy zaginęli na morzu.

PARK TAHTITITORNINVUOREN PUISTO I OKOLICA

Park Tähtitorninvuoren Puisto to fantastyczny punkt widokowy na Półwysep Katajanokka ( z Soborem Uspieńskim, który pokażę TUTAJ ) oraz na wysepki wschodniego wybrzeża. Na szczycie „góry” w tym parku znajdziemy budynek Fińskiego Obserwatorium.

BUDYNKI SAKRALNE

Południowa część miasta to także kilka ciekawych budynków sakralnych :

  • Katedra św. Henryka – kościół katolicki ( na południe od Parku opisanego powyżej )
  • Kościół Niemiecki – Kongregacja Luterańsko – Ewangelicka z 1864 roku ( na północ od Parku )
  • Kościół Ewangelicki ( International Evangelical Church in Finland R.Y. )
  • Kościół Św. Jana  – Kościół Ewangelicko-Augsburski

WSCHODNIE WYBRZEŻE I PLAC TARGOWY

Wschodni część wybrzeża to kolejny Port Promowy ( tu z kolei przybijają promy Silja Line ) Dalej na północ wędrujemy drogą E75, która w tym dniu zamknięta jest dla ruchu, ponieważ w stolicy odbywają się właśnie zawody biegowe , docieramy do Starego Marketu ( Vanha kauppahalli ) , a jeszcze kawałek dalej do Placu Targowego, gdzie zjadamy pyszny obiad.

POZOSTAŁA ZABUDOWA

Południowa część miasta to także kilka innych ciekawych budynków oraz architektonicznych perełek. Znajdziemy tu między innymi Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Kirurginen sairaala – Surgical Hospital

PARK ESPLANADI

Park Esplanadi przyjęłam jako umowną granicę między południową, a północną częścią miasta. To wąski pas zieleni zaczynający się Fontanną Havis Amanda ( na prawo od Placu Targowego ) , a kończący się budynkiem Szwedzkiego Teatru. Akurat w Parku trwa zlot Food Tracków – towarzyszy nam wiec tłum ludzi oraz wszędzie rozstawione są stragany z jedzeniem.


>>> PRZEWODNIK PO HELSINKACH >>>


Leave a Reply