HAJFA

HAJFA – HISTORIA

Już za czasów rzymskich istniał tu port, ale nie był to znaczący ośrodek. W 1099 roku Hajfa została zdobyta przez krzyżowców , stając się ośrodkiem pustelniczym, właśnie od niego wziął początek zakon karmelitów. Od 1265 roku miasto odbili muzułmanie, co stało się początkiem jego upadku.

Dopiero w XIX wieku pojawili się to niemieccy protestanccy koloniści  i założyli osadę. Pierwsze domy stanęły na obecnej ulicy Ben Guriona – do dzisiaj głównym trakcie komunikacyjnym , pełnym knajpek, sklepików (i oczywiście turystów), a będącym przedłużeniem założenia ogrodowego. W tym samym czasie w okolicy działał twórca religii bahaistycznej – Baha Allah, stąd też Hajfa stała się głównym ośrodkiem tej religii.

Początek XXw. to szybki rozwój miasta, po I wojnie światowej wybudowano tu największy port w kraju, a przybywający tu imigranci żydowscy sprawili, ze stało się głównym ośrodkiem żydowskim nowego państwa.

Najnowsza historia to 2006 rok, kiedy to miasto zostało ostrzelane atakiem rakietowym z Libanu przez terrorystyczną organizację Hezbollach . Do dzisiaj granica z Libanem pozostaje całkowicie zamknięta dla ruchu.


ZWIEDZANIE

Już wjeżdżając do miasta można zauważyć jak wielka i nowoczesna jest Hajfa – to 3 co do wielkości miasto Izraela (260 tys. mieszkańców) , tu znajduje się największy port w kraju. Miasto jest też jednym z głównych ośrodków uniwersyteckich.

 

SANKTUARIUM BABY I OGRODY BAHAITÓW

Główna atrakcja miasta – to wpisane na listę Unesco – Ogrody i Sanktuarium wyznawców bahaizmu. To mało znana, ale bardzo ciekawa i pozytywna religia. Choć wywodzi się z religii muzułmańskiej, przeszła tak wielkie zmiany, że w tej chwili jest całkowitym jej przeciwieństwem. Bahaizm głosi bowiem jedność wszystkich ludzi, równość kobiet i mężczyzn, afirmuje badania naukowe i edukację. Nie ma tu kapłanów, ale za to uznaje się wszystkich proroków : Abrahama, Mojżesz, Jezusa, Mahometa, Buddę, Zaratustrę, Krisznę oraz Babę i Bahę Allaha .

Nam do Hajfy udało się przybyć dopiero po zmroku, niestety nie było już szans, aby dostać się do ogrodów i Sanktuarium Bahai . Zresztą zwiedzanie z przewodnikiem anglojęzycznym jest możliwe tylko raz dziennie o godz. 12.00 , a samo sanktuarium jest czynne tylko do 12.00 – musielibyśmy więc kolejny dzień poświęcić wyłącznie na to miasto, a plany na ten dzień były bardziej rozbudowane (o tym w kolejnych wpisach).

Ogrody obejrzeliśmy więc pięknie podświetlone wieczorem oraz przejeżdżając obok nich rano.

ULICA BEN GURIONA

Warto natomiast przejść się wzdłuż całego traktu ulicy Ben Guriona zaczynającej się w porcie. W okresie świątecznym cała ulica jest przepięknie podświetlona tysiącem świateł. Na rondzie pośrodku stoi choinka udekorowana symbolami wszystkich panujących tu religii . Stanowi to ciekawą i dość oryginalną mieszankę będącą odzwierciedleniem idei religii bahaizmu.

POZOSTAŁE ATRAKCJE MIASTA

Hajfa oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów, niestety , aby zobaczyć je wszystkie potrzeba by przynajmniej 2 dni, my tego czasu nie mieliśmy.

Oto kilka propozycji dla zainteresowanych :

  • Górska kolejka linowa ( w zachodniej części miasta) prowadząca do Klasztoru karmelitów bosych Stella Maris
  • Kolejka / metro od portu na wzgórze ponad ogrodami Bahaitów w okolicy zoo
  • Madatech Haifa Museum – Muzeum techniki
  • Eshkol Tower
  • Góra Karmel z widokiem na miasto

>>> PRZEWODNIK PO IZRAELU I PALESTYNIE >>>


Leave a Reply