Litwa

GÓRA KRZYŻY – SZAWLE

Góra Krzyży to jedno z najdziwniejszych miejsc jakie w życiu odwiedziliśmy. Budzi ono też w innych turystach skrajne emocje. A znalazłam to miejsce na mapie najciekawszych miejsc w każdym z krajów Europy.

GÓRA KRZYŻY

Góra Krzyży to niewielkie wzgórze położone kilkanaście kilometrów na północ od Szawli na Litwie. My trafiamy tu w drodze z Łotwy podczas deszczu lodowatego wiatru. Niesprzyjająca zwiedzaniu aura sprawia, że miejsce to robi na nas dziwne wrażenie i wzbudza mieszane uczucia. Jest troszkę stronie, trochę kiczowato, ciężko określić te mieszane uczucia.


Na szczycie góry znajduje się obecnie chodnik drewniany, którym przejdziemy przez cały obszar. Ale teren się rozrasta, a krzyży przybywa przy bocznych alejkach.


GÓRA KRZYŻY – HISTORIA

Historia tego miejsca zaczęła się w 1430 roku, kiedy to postawiono tu kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Nad kapliczką górował wtedy wielki krzyż. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo przynosić i stawiać kolejne krzyże i od tego czasu przybywa ich stale. Stawiane są, bądź podwieszane na już stojących. To krzyże różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po całkiem miniaturowe. Stawiane są tu w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne.

W okresie władzy sowieckiej 1941–1990 wielokrotnie próbowano zmusić mieszkańców do zaprzestania pielgrzymowania w to miejsce, a w 1961 r. podjęto próbę całkowitej jego likwidacji przy pomocy pił, siekier i buldożerów. Mimo to krzyże wciąż stawiano, a destrukcja się nie powiodła.

Obecnie liczba krzyży nie jest dokładnie oszacowana. Ocenia się, że samych krzyży stojących jest ok. 50 tysięcy, a wszystkich może być nawet ponad 150 tys. A ponieważ każdy niemal turysta dokłada tam teraz swój – może nawet kilka milionów.

Jak wygląda to miejsce przy pięknej pogodzie obejrzycie na STRONIE>>> PRZEWODNIK PO LITWIE >>>

Leave a Reply