DZIELNICA PIRYTA

Dzielnica Piryta znajduje się kilka kilometrów na wschód od centrum Tallina. To miejsce wypoczynku mieszkańców stolicy pełne pięknych plaż i marin.

Do tej dzielnicy miasta oddalonej o ponad 6km od Starego Miasta w Tallinie dostajemy się dzięki uprzejmości mojej znajomej (poznanej 22 lata wcześniej w Szwecji ). Jedziemy z nią samochodem do miejsca wypoczynku mieszkańców stolicy. Tu bowiem zaczynają się najpiękniejsze plaże, tu też jest marina oraz centrum sportowe TOP CITY wybudowane na olimpiadę w 1980 roku. To informacja o której mało kto wie, ale to właśnie Tallin stał się miastem żeglarskim na igrzyska olimpijskie w Moskwie. Potem port i centrum sportowe gościło jeszcze inne imprezy : Regaty Helsinki-Tallin 1992, Mistrzostwa Europy 2010, Mistrzostwa Świata 2010.KLASZTOR ŚW. BRYGIDY


Zanim powędrujemy promenadą w kierunku morza zatrzymujemy się przed bramą ruin Klasztoru Piryta. Niestety o tej porze obiekt jest już zamknięty (czynne do 19.00). Za bramą widzimy ruiny Kościoła Katolickiego i klasztor zgromadzenia Brygidek. Jako ciekawostkę dodam, ze w klasztorze znajduje się pensjonat prowadzony przez siostry, można więc tu zostać na dłużej.

Klasztor Zakonu Świętej Brygidy był największym budynkiem klasztornym w Inflantach. Został założony w 1407 przy wsparciu trzech bogatych kupców Tallina i należał do Zakonu św Brygidy Szwecji.  Brygida urodziła się około 1303 i pochodzi z rodziny królewskiej, w 1346 roku założyła zakon żeński, który w okresie swojego rozkwitu składał z 74 obiektów.  W 1577, podczas wojny inflanckiej w Tallinie pod koniec oblężenia wojsk rosyjskich budynek został zniszczony. Do dnia dzisiejszego z całego kompleksu klasztornego pozostała tylko zachodnia fasada kościoła opactwa i jego boczne ściany. Obecnie na terenie klasztoru oprócz prowadzenia pensjonatu odbywają się  koncerty plenerowe.


PORT I PLAŻA


Po drugiej stronie drogi znajduje się promenada prowadząca nas wzdłuż mariny do plaży. Tuż przy marnie widzimy opisane wcześniej obiekty olimpijskie, przy plaży z kolei znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe.


MERIVALJA PIER


Na sama końcówkę zachodu słońca koleżanka zabiera nas jeszcze kilometr dalej na północ do punktu widokowego zwanego Merivälja muul . Plaża jest tu dość wąska, za to malownicza ze względu na dużą ilość kamieni.


WIEŻA TELEWIZYJNA I OGRÓD BOTANICZNY


W dzielnicy Pirita znajdują się jeszcze 2 atrakcje, na które tym razem nie wystarczyło czasu. Ogród botaniczny znajduje się kawałek dalej w lesie, a na zdjęciu poniżej Wieża telewizyjna, którą mogliśmy obejrzeć z oddali podczas rejsu promem do Helsinek.>> PRZEWODNIK PO ESTONII


>> TALLIN – PRZEWODNIK

>> TARTU – PRZEWODNIK

>> VILJANDI – PRZEWODNIK

>> PARNAWA – PRZEWODNIK

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

>> ESTONIA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA (ATRAKCJE)

Leave a Reply