DOLNA GALILEA

Dolna Galilea to kraina historyczna, która dla chrześcijan jest związana mocno z życiem Jezusa. Składa się z trzech regionów: Górnej, Dolnej oraz Zachodniej Galilei.

Dolna Galilea to część krainy nad Jeziorem Galilejskim opisałam wcześniej TUTAJ , teraz zabiorę Was w rejon słynnej Góry Tabor oraz do Nazaretu, czyli Dolnej Galilei.


DOLNA GALILEA – PARK NARODOWY GÓRY TABOR


GÓRA PRZEMIENIENIA

Góra Tabor, po arabsku – Dżabal at- Tur, po polsku – Wysoka Góra, położona jest we wschodnim krańcu Doliny Jezreel w Dolnej Galilei. Wznosi się na wysokość 588 metrów n.p.m. Obszar góry jest zalesiony i chroniony przez Park Narodowy Góry Tabor. Tutejsza flora należy do jednej z najbogatszych w kraju. Są tu sosny, chleby świętojańskie, dęby, drzewa oliwne oraz migdałowce. Również tutejsza fauna jest niezwykle interesująca. W lasach rosnących na zboczach góry Tabor występują dziki, hieny, szakale i lisy. Do końca XIX wieku występowały jeszcze niedźwiedzie i pantery.

JAK DOTRZEĆ NA GÓRĘ TABOR ?

Na szczyt góry prowadzi z położonej poniżej miejscowości Dabburijja, kręta wąska droga nr 7266 wije się z 15 serpentynami, a na szczycie znajdują się dwa niewielkie parkingi przy cerkwi i bazylice. My docieramy na szczyt po zachodzie słońca, niestety Bazylika i Klasztor są już zamknięte – możemy tylko obejrzeć ze szczytu panoramę Galilei i Nazaretu znajdującego się u jej podnóża.

HISTORIA GÓRY TABOR

Od Starożytności u podnóża góry Tabor krzyżowały się ważne szlaki handlowe. Takie położenie czyniło z góry niezwykle ważny strategicznie punkt, czego skutkiem były liczne wojny toczone w tej okolicy na przestrzeni wieków. Według chrześcijańskiej tradycji trzej apostołowie ujrzeli tu swego mistrza rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem. W następnych latach góra zapisała się niezwykle tragicznie w historii narodu wybranego. Podczas wojny żydowsko – rzymskiej (lata 66-73) góra była jednym z ufortyfikowanych żydowskich miejsc obronnych. Twierdzę zdobyli Rzymianie fortelem. Ze względu na tradycję chrześcijańską, góra Tabor stała się w IV wieku celem pielgrzymek. Największe tłumy ściągają na nią 6 sierpnia, czyli w święto Przemienienia Pańskiego. Obecna bazylika i klasztor pochodzi z 1924 roku.


DOLNA GALILEA – NAZARET


Miejscowość ta nie jest wzmiankowana w żadnej Księdze Świętej, a nawet przez inne pisma żydowskie. Weszła w historię ludzkości dopiero w chwili zwiastowania Maryi. Miasteczko jest związane z dorastaniem Jezusa, w mieście powstały liczne sanktuaria związane z wydarzeniami biblijnymi, ale obecnie jest to największe arabskie miasto Izraela, często nazywane „arabską stolicą Izraela”


BAZYLIKA ZWIASTOWANIA

wstęp bezpłatny

dolny kościół czynny 5.45 – 21.00

górny kościół czynny 8.00 – 18.00

Miejsce gdzie „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1.14) znajduje się w Bazylice Zwiastowania. Wzniesiono ją na miejscu aż czterech poprzednich kościołów na tym samym miejscu.

HISTORIA BAZYLIKI

Pierwszy kościół stał na miejscu domu Maryi oraz groty zwiastowania, rozebrany został w V w. Na jego miejscu powstała imponująca Bazylika w stylu bizantyjskim. Obejmowała ona już tylko grotę, bo dom nie istniał. Podczas inwazji muzułmańskiej został zniszczona, ocalała jedynie kaplica z grotą. Kolejna świątynia to romańska bazylika wzniesiona przez krzyżowców w XII w. Chwilę później okrutny sułtan zrównał z ziemią sanktuarium mordując w nim wszystkich chrześcijan w mieście. Franciszkanin uzyskał pozwolenie na nabycie świętego terenu i w ciągu pół roku (tyle ile wynosiła pielgrzymka do Mekki) wzniesiono nowy kościół . Pośpiech jednak okazał się niedobry, bo niestabilną konstrukcję trzeba było rozebrać. Zanim postawiono współczesną budowlę – zajęto się odkrywkami archeologicznymi, które odkryły fundamenty sprzed 2 tys. lat świadczące o tym, że była to tylko mała wioska z ciasnymi uliczkami. Sensacją było odkrycie szczątków pierwszej budowli sakralnej z II w.

KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA

czynne codziennie 7.00 – 18.00, w soboty do 17.00

Zbudowany w 1914r, w miejscu XII-wiecznej bazyliki, ponad kryptą, w której zachowano fragmenty murów domniemanego domu rodzinnego św. Józefa. Według innej wersji miało to być miejsce jego warsztatu stolarskiego.

STUDNIA MARYI

Znajduje się na niewielkim placu z kilkoma drzewami oliwnymi. Zakryta jest półkolistą absydą. Według chrześcijan stąd Maryja (podobnie jak inne kobiety w miasteczku) przynosiła wodę. Niektórzy wierzą, że to tu miało miejsce zwiastowanie.

CERKIEW ŚW. ARCHANIOŁA GABRIELA

czynna 7.00 – 17.00

w niedziele i święta zamknięta

Kawałek dalej za studnią znajdziemy piękny plac (świątecznie ustrojony) z cerkwią grecką upamiętniającą zwiastowanie. Pierwsza świątynia powstał tu w okresie bizantyjskim, kolejna w czasach wypraw krzyżowych, a obecna pochodzi z XIX w. Niewielka, ale urocza budowa szczyci się bogato dekorowanymi freskami oraz efektownym ikonostasem. Naprzeciwko głównego wejścia z północnej nawy prowadza schodki do kaplicy zbudowanej nad źródłem Maryi. Stąd woda spływała do opisanej wcześniej studni.

ULICE MIASTA


DOLNA GALILEA

POŁUDNIOWO – WSCHODNIA CZĘŚĆ


>>> PRZEWODNIK PO IZRAELU I PALESTYNIE >>>


Leave a Reply