PASUPATINATH – KOMPLEKS ŚWIĄTYNNY

Pasupatinath – to kompleks świątynny usytuowany na brzegu rzeki Bagmati we wschodniej części Kathmandu. Jest najważniejszy miejscem dla wyznawców hinduizmu w Nepalu i jednym z najświętszych miejsc hinduizmu na świecie.

Pasupatinath przyciąga bardzo dużo pielgrzymów nie tylko z Nepalu, ale i z Indii oraz innych krajów. Swoimi początkami sięga około VI w.


CEREMONIA KREMACJI

Miejsce słynie przede wszystkim z ceremonii kremacji, które odbywają się tutaj codzienne na betonowych platformach, wzdłuż rzeki świętej rzeki Bagmati. Jej wody mają zanieść prochy zmarłych do świętej rzeki Ganges. Hindusi wierzą, że ci którzy umierają w tym miejscu, odrodzą się w postaci ludzkiej w przyszłym wcieleniu, niezależnie od zła, jakie popełnili za obecnego życia. Data śmierci jest przepowiadana przez tutejszych astrologów. Znając tą datę, wielu starszych ludzi przyjeżdża więc do tego miejsca i czeka na śmierć. Zanim ciało zostanie poddane kremacji, owinięte jest w pomarańczowy całun i posypane kwiatami, następnie polane wodą ze świętej rzeki. Później ciało zostaje złożone na stosie pogrzebowym. Po spaleniu szczątki wrzucane są do rzeki.  Zgodnie z tradycją najstarszy syn podkłada ogień przy stosie ojca, zaś młodszy przy stosie matki. Platformy, na których palone są zwłoki, podzielono na sektory, w zależności od znaczenia ludzi, którzy mają być poddani kremacji.

RZEKA BAGMATI

I tak po jednej stronie rzeki, koło świątyni znajduje się miejsce używane do kremacji zmarłych, a naprzeciwko jest coś w rodzaju widowni przed kompleksem kamiennych budowli – Pandra Shivalaya . Gra muzyka, a Hindusi siedzą na schodach i obserwują ceremonie kremacji po drugiej stronie rzeki. Zwiedzający – „nie-hindusi” muszą zapłacić wstęp na teren kompleksu – 1000 rupii

Główne obiekty tego kompleksu to :

  • Rajrajeshwari Temple
  • Saraswati Temple
  • Bachhareshwari Temple
  • Pashupati Aryaghat
  • Pandra Shivalaya
  • Bhuteshwor Mahadev
  • Świątynia Paśupatinath (opisana poniżej)

ŚWIĄTYNIA PAŚUPATINATH

Sercem kompleksu i najważniejszym miejscem jest hinduistyczna świątynia uważana za najświętszą świątynię Śiwy (Pasupathiego – stąd nazwa) w Nepalu. Hinduistyczne święto Śiwaratri (zwana Nocą Śiwy) jest najważniejszą uroczystością obchodzoną w świątyni. Tylko wyznawcom hinduizmu pozwala się na wejście do świątyni. Architektura świątyni jest taka jak pagoda – dachy zbudowane są z miedzi i pokryte złotem. Świątynia ma cztery główne wejścia, przy zachodnich drzwiach jest posąg ozłoconego Świętego Byka Nandina. Wykonany jest z czarnego kamienia, jest wysoki na sześć stóp i ma obwód sześciu stóp. Można zobaczyć go z daleka przez bramę.


>>> PRZEWODNIK PO DOLINIE KATMANDU >>>


Leave a Reply