DURBAN SQUARE – KATHMANDU

Durban Square to serce starego Katmandu i najważniejsze miejsce w całym mieście. Tu bowiem zgromadzone są najważniejsze zabytki, a cały kompleks został w roku 1997 wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Durban Square to właśnie od tego miejsca zaczynamy zwiedzanie miasta. Placu Królewskiego i jego najwyższej klasy budowli nie oszczędziły kataklizmy nawiedzające kraj. Po trzęsieniu ziemi w 2015 roku wiele budynków do dzisiaj nie zostało odbudowanych.

Od 2001 roku za zwiedzanie wprowadzono opłatę. Koszt biletu to 1000 Rs./os.

ŚWIĄTYNIE HINDUSKIE

Wokół placów zgromadzona jest taka ilość świątyń hinduskich, że nie sposób o nich opowiedzieć, czy właściwie przypisać. Budowli na liście zabytków jest 43. Szczegółowy przewodnik sprzed trzęsienia ziemi znajdziecie TUTAJ . Oto kilka najważniejszych, które było nam dane obejrzeć:

  • Madźu Dewal – Świątynia Sziwy (Maju Deval Shiva / Maju Dega / Mahadev / Shiva Mandir) – aktualnie zniszczona , pozostały po niej same stopnie.
  • Świątynia Sziwy i Parwati (Shiva Parvati Temple) – wejścia do niej strzegą dwa manasy
  • Świątynia Narajany (Narayan Temple) – klasyczna nepalska, trzystopniowa pagoda
  • Świątynia Lakshmi i Narajany (Lakshmi / Laxmi Narayan Temple) – Bogini obfitości i pomyślności, cześć oddają jej niemal wszyscy: hinduiści, buddyści, dżiniści
  • Kabindrapur – Świątynia Sziwy (Kabindrapur Temple / Dhansa) – wybudowana na planie prostokąta i przykryta kopułą w kształcie dzwonu
  • Mandir Mahendreshwar (Mahendreshwar Mandir) – jedna z najsławniejszych świątyń w dolinie
  • Królewska Świątynia Bogini Taledźu Bhawani (Taleju Temple) – najwyższa w Katmandu
  • Świątynia Kakeshwar Mahadev (Kakeshwar Temple) – baza świątyni ma charakter typowo nepalski, natomiast zwieńczenie ma formę popularnej w Indiach śikhary.
  • Czarny Bhajrawa (Kala Bhairav) – jedno z bardziej przerażających wcieleń Sziwy
  • Świątynia Indrapur (Indrapur Temple) oraz Kolumna króla Pratapa Malli (King Pratap Malla’s column)

HANUMAN DHOKA

Pałac królewski swoją nazwę zawdzięcza posągowi boga-małpy Hanumana, który stoi przy wejściu do zabytkowego kompleksu.
Pałac wybudowany został w XVII wieku ( potem wielokrotnie przebudowywany) przez króla Pratapa Mallę i jako siedziba władców Nepalu służył im do roku 1915, ale najstarsze fragmenty pałacu pochodzą z XV stulecia. Dziedziniec pałacu otaczają budynki oraz 4 wieże poświęcone głównym miastom Doliny Katmandu. Po trzęsieniu ziemi niestety część z nich jest w bardzo złym stanie.

KUMARI BAHAL

To siedziba Żywej Bogini będącej uosobieniem bogini Taledźu. Obecnie to 4-letnia dziewczynka uwięziona w pałacu – ukazuje się w oknie, aby pobłogosławić przybyłych – mieliśmy szczęście ją zobaczyć (jest jednak bezwzględny zakaz robienia zdjęć Kumari). Pałac to okazały trzypiętrowy budynek z XVIII wieku zbudowany z czerwonej cegły z pięknie rzeźbionymi oknami – obecnie podtrzymany belkami drewnianymi, gdyż ściany uległy naruszeniu przez trzęsienie. Kult Kumari sięga korzeniami X w. , kiedy to w południowej Azji zaczęto w obrzędach hinduistycznych i buddyjskich traktować młode dziewczęta i chłopców jako pośredników między światem boskim a ziemskim. Kumari wybierana jest spośród społeczności Newarów z kasty złotników. Obecna została wybrana w 2017 roku. W Nepalu czci się zaledwie 10 kumari, dziewięć z nich w Kotlinie Katmandu, ale ta z Kumari Bahal czczona jest najbardziej. Przyznanie godności kumari uważane jest za wielki zaszczyt sprowadzający na rodzinę dziewczynki liczne błogosławieństwa. Gdy dziewczynka osiągnie dojrzałość – traci swoją boskość i wprowadza się ją w normalne życie.

KOLORY DURBAR SQUARE

Serce miasta to nie tylko świątynie , to także ludzie i cały koloryt tego niesamowitego miejsca. Tu toczy się normalne życie, pracują ludzie, bawią się dzieci.


>>> PRZEWODNIK PO DOLINIE KATMANDU >>>


Leave a Reply