BOŻONARODZENIOWE JARMARKI

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych jest niezmiennie żywa. W szczególności w Europie, zwłaszcza w takich krajach jak Niemcy, Belgia, Dania, a także Polska. Do najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych należą niemieckie jarmarki, które ociekają zapachami świat, słodkości oraz kolorowymi ozdobami świątecznymi.
• Najbardziej znanym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Niemczech i jednocześnie najbardziej tradycyjnym jest Christkindlmarkt – Jarmark w Norymberdze. Świąteczne stragany przepełnione są wyrobami okolicznościowymi, jak również wypiekami regionalnymi. Przedsięwzięciu towarzyszy świąteczny nastrój z dźwiękami kolęd i pastorałek w wykonaniu chórów i orkiestr. Niemieckie jarmarki podkreślają regionalne tradycje, zabytkowe otoczenie uwzględniające zarówno zwyczaje północnoniemieckie jak i pochodzące z południowych Alp.

• Na odwiedzenie zasługuje drezdeński jarmark Striezelmarkt. Tradycja saksońska jarmarku zarysowała się już w 1434 roku, kiedy odbył się pierwszy jarmark w Dreźnie. Produktem tradycyjnym i promowanym w jarmarku jest strucla, która dała początek nazewnictwu jarmarku. Jarmark trwa od 30 listopada aż do 24 grudnia. Tysiące światełek bożonarodzeniowych ozdabia okolice Frauenkirche. Historia tego jarmarku sięga XV wieku i nie jest to najstarszy jarmark świąteczny w Niemczech.

• Przy zachodniej granicy Niemiec jarmarki świąteczne odbywają się w każdym z miasteczek tworząc wieniec adwentowy, szlak świątecznych przysmaków dla wszystkich zwiedzających. Pośród wąskich uliczek Speyer, zabytkowych kamienic Mainz, Worms rozstawiane są stragany, suto dekorowane, wspaniale oświetlone zachęcające do skosztowania specjałów lokalnych jak również zakupu wyrobów rzemiosła regionalnego. Piwnice winne zapraszają nie tylko na grzane wino, ale również do okazjonalnych świątecznych zakupów. Co więcej jarmark to także szereg występów i imprez jak dzień św. Marcina z licznymi iluminacjami. Jarmark trwa od 28 listopada aż do 4 stycznia. Centrum jarmarku znajduje się w Koblencji gdzie na sześciu placach starego miasta można podziwiać świąteczne cuda.

Najstarszym jarmarkiem świątecznym w Europie jest jarmark w Wiedniu organizowany od XIII wieku. Obecnie obchodzony jest w wielu miejscach miasta, jednak najsłynniejszym jest Plac Ratuszowy, to centrum jarmarku. Sercem jarmarku jest ogromna choinka dowożona co roku z innego landu, jak również Drzewo Serc. Czas trwania corocznego jarmarku to okres od połowy listopada aż do świąt. Stragany świąteczne zapewniają moc pomysłów na prezenty od ceramiki ludowej przez rękodzieło, kapcie, kurtki, czapki i rękawiczki, wyroby skórzane itp. Stragany wspaniale prezentują się w śniegu, kiedy płatki śniegu wirują w rytmach kolęd, a mróz skrzy się na igłach drzewka bożonarodzeniowego.

• Największym w Europie jarmarkiem świątecznym jest jarmark w Stuttgardzie. 300 lat tradycji daje niesamowite owoce. Wielu turystów przybywa właśnie w okresie przedświątecznym na jarmark by odczuć świąteczny klimat, ciepłą atmosferę, zaznać rodzinnych zakupów. Królują tu drewniane aniołki ręcznie rzeźbione, jak i lokalne wypieki z duża ilością suszu. Bajeczne dekoracje i migające światełka to gratka dla maluchów jak i dorosłych, którzy mają okazję poczuć się jak dzieci w krainie św. Mikołaja.