AKKA

Miasto zamieszkałe przez zaledwie przez 46 tys. mieszkańców ( głównie przez ludność muzułmańską , co stanowi o jego orientalnym charakterze ), jest jednym z tych miejsc do których praktycznie nie docierają turyści.

A warto wiedzieć, że jego najstarsza część została wpisana na listę UNESCO.

Obecnie Stare Miasto to duży plac budowy, odnawiane są tu place , ulice oraz ważniejsze budowle.

HISTORIA

To jedno z najstarszych miast świata, jego początki sięgają przełomu III i II tysiąclecia p.n.e. W czasie tworzenia się starożytnego państwa izraelskiego, Akka pozostawała poza jego terytorium jako niezależny port fenicki. Od chwili założenia Cezarei znaczenie Akki malało, losy odwróciły się po podboju arabskim w VII w. , gdy Cezarea straciła na znaczeniu (zamulenie tamtejszego portu) , a Akka ponownie stała się ważnym ośrodkiem handlowym. Kolejno odbijana (jak wiele innych miast) przez krzyżowców, Salladynów, a następnie rycerzy III krucjaty pod wodzą angielskiego króla odkąd przez kolejne 100 lat Akka była stolicą Królestwa Jerozolimskiego.

Obecne XIX-wieczne mury otaczają zaledwie 1/3 obszaru zajmowanego przez miasto w XIII-wieczne , kiedy to Akka stała się potęga handlową , a port jednym z najważniejszych na Bliskim Wschodzie.

Po oblężeniu przez Egipcjan została zniszczona i opuszczona przez najbliższe 400 lat.

Od XVIII odbudowywane stało się miastem w całości arabskim. Dopiero po II wojnie światowej Akka znalazła się w granicach Izraela i zaczęli się tu osiedlać Żydzi, do dzisiaj podział jest tu wyraźny: Stare Miasto zamieszkują Muzułmanie i Chrześcijanie, a poza murami wyznawcy judaizmu.

 

ZWIEDZANIE

My do miasta zaglądamy na krótko, udaje nam się przejść jedynie jego południowo-wschodnią oraz centralną część.

 

STARE MIASTO

Zaczynamy przy Bramie Lądowej, idziemy przez nieczynny o tej porze jeszcze suk (targ) , przechodzimy obok Meczetu Al-Dżazzara, potem kierujemy się do placu przy którym stoi Meczet Sinana Paszy oraz Wieża Zegarowa i przez Bramę Morską dochodzimy do portu. W drodze powrotnej z portu idziemy wzdłuż nabrzeża mijając Basztę Sułtana.

PORT

Port stanowi atrakcję samą w sobie, pełno tu łodzi wycieczkowych, jachtów, ale też kutrów rybackich