AKKA

Akka to miasto zamieszkałe przez zaledwie przez 46 tys. mieszkańców (głównie przez ludność muzułmańską , co stanowi o jego orientalnym charakterze ). Jest jednym z tych miejsc do których praktycznie nie docierają turyści.

Warto wiedzieć, że jego najstarsza część została wpisana na listę UNESCO. Obecnie Stare Miasto to duży plac budowy, odnawiane są tu place , ulice oraz ważniejsze budowle.


AKKA – HISTORIA


To jedno z najstarszych miast świata. Jego początki sięgają przełomu III i II tysiąclecia p.n.e. W czasie tworzenia się starożytnego państwa izraelskiego, Akka pozostawała poza jego terytorium jako niezależny port fenicki. Od chwili założenia Cezarei znaczenie Akki malało. Losy odwróciły się po podboju arabskim w VII w. , gdy Cezarea straciła na znaczeniu (zamulenie tamtejszego portu) , a Akka ponownie stała się ważnym ośrodkiem handlowym. Kolejno odbijana (jak wiele innych miast) przez krzyżowców, Salladynów, a następnie rycerzy III krucjaty pod wodzą angielskiego króla. Potem przez kolejne 100 lat Akka była stolicą Królestwa Jerozolimskiego.

Obecne XIX-wieczne mury otaczają zaledwie 1/3 obszaru zajmowanego przez miasto XIII-wieczne. Wtedy to Akka stała się potęga handlową , a port jednym z najważniejszych na Bliskim Wschodzie.

Po oblężeniu przez Egipcjan została zniszczona i opuszczona przez najbliższe 400 lat.

Od XVIII odbudowywane stało się miastem w całości arabskim. Dopiero po II wojnie światowej Akka znalazła się w granicach Izraela i zaczęli się tu osiedlać Żydzi, do dzisiaj podział jest tu wyraźny: Stare Miasto zamieszkują Muzułmanie i Chrześcijanie, a poza murami wyznawcy judaizmu.


AKKA – ZWIEDZANIE


My do miasta zaglądamy na krótko, udaje nam się przejść jedynie jego południowo-wschodnią oraz centralną część.


STARE MIASTO

Zaczynamy przy Bramie Lądowej i idziemy przez nieczynny o tej porze jeszcze suk (targ) ,przechodzimy obok Meczetu Al-Dżazzara. Następnie kierujemy się do placu przy którym stoi Meczet Sinana Paszy oraz Wieża Zegarowa i przez Bramę Morską dochodzimy do portu. W drodze powrotnej z portu idziemy wzdłuż nabrzeża mijając Basztę Sułtana.


AKKA – PORT

Port stanowi atrakcję samą w sobie, pełno tu łodzi wycieczkowych, jachtów, ale też kutrów rybackich


>>> PRZEWODNIK PO IZRAELU I PALESTYNIE >>>


Leave a Reply