WYSPA VULCANO

Vulcano to jedna z siedmiu wysp archipelagu Eoli, czyli Wysp Liparyjskich. To uśpiony wulkan, jego ostatnia erupcja miała miejsce w roku 1889. Jej wulkaniczne pochodzenie widać na każdym kroku , znajdziemy tu liczne kratery, czarne plaże, siarkowe błoto i skały.

REJS W KIERUNKU WYSPY

Wyspa wygląda wygląda fantastycznie zarówno od strony lądu, jak i wody. Już z daleka widać górujący nad całością krater z jego niesamowitymi kolorami. Port znajduje się od strony wschodniej , ta część wyspy jest też bardziej zielona.

PORTO DI LEVANTE

Porto di Levante to urocze miasteczko w którym znajduje się port, czyli pierwsze miejsce gdzie większość zaczyna swoją przygodę z wyspą. Po prawej stronie zwracają uwagę skały we wszystkich odcieniach żółtego. Tuż za skałami znajduje się naturalny basen z wodą siarkową . To gorące źródło zwane I Fanghi di Vulcano. Bardzo żałowaliśmy, że nie starczyło czasu na skorzystanie z tej przyjemności.

KRATER VULCANO

Największą atrakcją wyspy jest ogromny krater, będący stożkiem nadal aktywnego wulkanu o wysokości 385 m. Z krateru wydobywają się związki siarki, przez co okolica krateru ma charakterystyczny, żółtawy kolor. Krater staje się naszym głównym celem na wyspie. Mamy do dyspozycji zaledwie dwie godziny. Z mapy wynika, że podejście to około 3km, pędzimy więc na szczyt w strasznym upale – jest październik, a żar leje się z nieba (nie wyobrażam sobie jakie tu są temperatury latem). Podejście zgodnie z obliczeniami zajmuje dokładnie 40 minut. Teraz chwila wytchnienia, aby nacieszyć oczy nieziemskimi widokami i bajeczną kolorystyka. Wyziewy siarki nie pozwalają jednak przejść jego wschodnią stroną.

ZEJŚCIE Z KRATERU

Czas schodzić … Teraz już nie musimy się aż tak spieszyć więc jest chwila na zrobienie zdjęć i rozejrzenie się wokół , a tam piękna zieleń, kwiaty i przemykające pod nogami kolorowe jaszczurki. Dla zainteresowanych link do MAPY TRASYZanim dotrzemy do portu robimy sobie przerwę na kawie i lodach w uroczej kawiarence Il Gelato Di Antonio.

 MIĘDZY LIPARI, A VULCANO

Opuszczamy wyspę i płyniemy na rejs wokół jej północnego i zachodniego wybrzeża. Kiedy decydowaliśmy się na firmę z którą płyniemy nie wiedzieliśmy o tym, że będzie taka możliwość i rejs okaże się typowo rekreacyjny z możliwością zobaczenia tylu ciekawych miejsc . Szerzej opisane to jest w REJS I INFORMACJE PRAKTYCZNE.  Przestrzeń wody między wyspami to skaliste wysokie wybrzeże i wystające z wody ciekawe formacje skalne. Warto było to zobaczyć.

ZACHODNIE WYBRZEŻE

 Zachodnie wybrzeże okazuje się jeszcze ciekawsze , skalne wyspy, jaskinie , niesamowite widoki w bajecznych kolorach. Szkoda, że tak mało czasu … pora opuścić ten raj – warto by tu było wrócić na rejs jachtem.

 


>>> INFORMACJE PRAKTYCZNE >>>


>>> WYSPA LIPARI >>>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *