REJS I INFORMACJE PRAKTYCZNE

REJS NA WYSPY

Na wyspy Liparyjskie możemy dotrzeć wyłącznie drogą wodną z takich miast jak:

  • Milazzo na północnym wybrzeżu Sycylii (kursują cały rok – to najprostszy sposób)
  • Messyna na Sycylii
  • Neapol
  • Tropea w Kalabrii

A komunikację między wyspami utrzymują małe łodzie i kutry motorowe. Można też przypłynąć własnym (bądź wyczarterowanym jachtem), co oczywiście jest najlepszym pomysłem, bo wtedy można obejrzeć wszystkie wyspy bardzo dokładnie.

Jeśli ktoś chciałby bardzo dokładnie obejrzeć wyspę Lipari od strony lądu na wyspę  można przypłynąć z własnym samochodem ( tu kursują większe promy) , na 2 innych : Vulcano i Saline, które też mają drogi jezdne można pożyczyć coś w rodzaju meleksu.


MILAZZO <-> WYSPY LIPARYJSKIE

To najprostszy sposób, ale dostać się na wyspy. Port jest też na tyle blisko wysp, że nawet wybranie się na jednodniową wycieczkę dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i bardzo dużo uda się zobaczyć. Jeśli docieramy do miasta własnym samochodem warto zostawić go na parkingu prywatnym daleko do portu. Koszt to około 10 euro za cały dzień, ale w cenie mamy dowóz do portu , a po rejsie – odbiór.

W Milazzo mamy wybór czym się dostać na wyspy. Możemy skorzystać ze stałego połączenia promowego LIBERTY LINES lub wybrać się na wycieczkę statkiem typowo wycieczkowym TARNAV. Cenowo wychodzi mniej więcej na to samo :

LIBERTY LINES

To najszybsze i dające nam najwięcej możliwości połącznie. Dodatkowo statkami tej firmy dostaniemy się prawie na wszystkie największe i najciekawsze wyspy archipelagu. ROZKŁAD REJSÓW warto sprawdzić przed planowaną wycieczką ( zmienia się on w zależności od pór roku ).

 TARNAV

My planowaliśmy skorzystać właśnie z tej opcji (powyżej). Przyjechaliśmy dokładnie na godzinę 9.00 , ale pani w  kasie poinformowała nas, że nie wiadomo, czy statek w dniu dzisiejszym odpłynie. Aby nie tracić czasu rozglądamy się po terminalu promowym i rzuca mi się w oczy II opcja – mianowicie wycieczka na wyspy, która rozpoczyna się dokładnie o tej samej godzinie z firmą TARNAV.

Pan w kasie zatrzymuje nam statek , trzeba biec szybko na drugą stronę drogi do biura, aby kupić bilety. Koszt wycieczki 9.00 – 18.00 ( w tym 2 wyspy) – to 40 euro. Ciężko się porozumieć, bo obsługa nie włada niestety językiem angielskim ( w czasie rejsu też będziemy mieć opowieść po niemiecku ), ale ta opcja zapewnia jeszcze inne atrakcje, których nie będziemy mieli korzystając ze stałej linii rejsowej. Obejrzymy bowiem całe wschodnie wybrzeże wyspy VULCANO ( zdjęcia w opisie wyspy).

A jak będziemy mieli szczęście to zobaczymy dodatkowo skaczące delfiny. Pan kapitan zatrzyma wtedy statek, aby nie przepłoszyć tych cudownych stworzeń i aby wszyscy mogli je na spokojnie obejrzeć.


>>> WYSPA LIPARI >>>


>>> WYSPA VULCANO >>>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *