WYSPY CYKLOPÓW

To jedno z tych niezwykłych miejsc na Sycylii do których mało kto zagląda . Warto jednak zjechać (choćby na moment) z autostrady Katania – Messina , aby obejrzeć te cuda natury. Wyspy Cyklopów leżą w prowincji Katania (10km na północny – wschód od miasta), obok miasta Aci Trezza.

MIASTO ACI TREZZA

To niewielkie miasteczko zamieszkuje niecałe 10 tys. mieszkańców. To typowo rybacka osada założona pod koniec XVIIw. Na osadę wybrano niezwykłe miejsce w pobliżu archipelagu Wysp Cyklopów na Morzu Jońskim.  W XX w. do osady zaczęli zjeżdżać turyści zainteresowani niezwykłym wybrzeżem.

PRZYSTAŃ RYBACKA

O kolorycie miast związanych z rybołówstwem świadczą mniejsze i większe łodzie przy brzegu i na wodzie. To fantastyczny, choć mocno zaniedbany krajobraz.

 PORT I MARINA

Jest wybrzeże, musi być też i port oraz marina. Można się stąd wybrać na mały rejs, aby z bliska przyjrzeć się niezwykłym formacjom skalnym.

ARCHIPELAG WYSP CYKLOPÓW

Znakiem rozpoznawczym Aci Trezza są leżące na przeciwko portu skaliste wyspy. Swoim kształtem przypominają kolumny.

Ich pochodzenie wiąże się z grecką mitologią. Mówi ona, że gdy uwięziony przez cyklopa Polifema Odyseusz wydostać siebie i swoich towarzyszy z jaskini olbrzyma,  syn Posejdona z wściekłością ciskał w uciekinierów głazami. Według lokalnych opowieści przybrzeżne skały są pozostałością po tym objawie bezsilnej furii. Tak na prawdę wyspy były kiedyś częścią Sycylii, a ich pochodzenie jest wulkaniczne.

WYBRZEŻE

Całe wybrzeże jest poszarpane, pełne niezwykłych formacji i przybrzeżnych skał o które rozbijają się fale. Z pewnością nie jest to idealne miejsce do plażowania, ale za to jak najbardziej do spacerowania.

Przez wizytę w tym miejscu zabrakło czasu na odwiedzenie Katanii, ale myślę, że było warto.


>>> PRZEWODNIK PO SYCYLII >>>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *