SKANSEN WE LWOWIE – SZEWCZENKOWSKI GAJ

Skansen we Lwowie znajduje się we wschodniej części miasta, jakieś 2km od Starego Miasta Szewczenkowski Gaj to muzeum architektury ludowej i życia codziennego we Lwowie, które koniecznie powinno znaleźć się na liście każdego turysty.

Skansen we Lwowie to dość młode muzeum, bo założone w 1971 roku. Powstało, aby zachować zabytki architektury, sprzęty domowe i przedmioty sztuki ludowej Zachodniej Ukrainy, a pochodzące z XIX i początku XX stulecia. Każdy budynek ma odpowiednie otoczenie, które pomaga w odtworzeniu trybu życia, pracy i odpoczynku mieszkańców zachodnio-ukraińskiej wioski. Dziś lwowski skansen jest jednym z największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Na 50 ha zgromadzono tu aż 150 zabytków drewnianej architektury, a zwiedzanie go to sympatyczny (około 5km) spacer po lesie.

UWAGA ! Nie radzę zwiedzać muzeum w poniedziałki (akurat tego dnia byliśmy). Prawie wszystkie obiekty do zwiedzania, jak i gastronomiczne są pozamykane . Warto podobno wybrać się w sobotę, bo wtedy odbywają się różne imprezy.

SZCZEGÓŁY NA STRONIE SKANSENU


SKANSEN WE LWOWIE – WEJŚCIE


Główne wejście znajduje się przy ulicy Chernecha Góra. Otwarty jest 9.00-18.00. Bilety bardzo tanie : 30 / 20 hrywien. Parking znajduje się kilkaset metrów wcześniej.  Tuż przy bramie wejściowej znajdziemy pomnik Tarasa Szewczenki.


SKANSEN WE LWOWIE – OBIEKTY SAKRALNE


CERKIEW ŚWIĘTEGO MICHAŁA

Już kawałek dalej za bramą wejściową mamy pierwszy ciekawy obiekt architekty drewnianej. Kościół św. Michała z Tysowiec pochodzi z 1863 roku. Projekt kościoła nawiązuje do najstarszych przykładów tradycyjnych kościołów, na planie łączy w sobie trzy niemal kwadratowe konstrukcje szopek (narthex – nawa – prezbiterium). Pokryte namiotowymi dachami tworzą minimalistyczną, ale malowniczą kompozycję, stworzoną z wykorzystaniem złamanej architektury. Cały budynek jest otoczony dość wąskim pasem, który chroni dolne krawędzie kłód przed deszczem. Przy wejściu do kościoła pas poszerza się tworząc malowniczą otwartą galerię.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ MĄDROŚCI

To zdecydowanie najciekawszy obiekt sakralny jaki znajduje się na terenie skansenu – zazwyczaj umieszczany jako jego wizytówka.
Ten tradycyjny trójdzielny drewniany kościół, otoczony drewnianym płotem, został przeniesiony do Lwowa ze wsi Kryvka w 1930 roku. Został on pierwotnie zbudowany przez bojkowskich stolarzy w 1763 roku. W czasie pierwszej wojny światowej kościół został uszkodzony. Został przeniesiony do Lwowa dzięki staraniom znanego ukraińskiego historyka sztuki w 1930 roku, a następnie został przywrócony przez mistrzów budownictwa. Strukturalnie kościół składa się z trzech kwadratowych klocków o różnych rozmiarach, połączonych ze sobą. Każdy blok pokryty jest kopułą o kilku warstwach o różnych kształtach. Przejście z klocka do sufitu jest wykonane w kształcie ośmiobocznego bębna, który jest zwieńczony ściętym stożkiem, a następnie w górę, zmniejszając się. Najwyższe poziomy są zwieńczone ośmiokątnymi hełmami w kształcie hełmów.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH WOŁODYMYRA I OLGI

Kościół przebudowany z nowego materiału w 1992 roku, wyróżnia się jako prawdziwa atrakcja kolekcji łemkowskiej Muzeum. Jako wzór wykorzystano kościół pochodzący z 1831 r. Ze wsi Kotań. Został on zbudowany z darowizn Łemków z USA i Kanady oraz społeczności łemkowskiej we Lwowie z częściowym dofinansowaniem przekazanym przez Muzeum. Późny kardynał Myrosław Lubaczewski, arcybiskup Kościoła Ukraińskiego Greckokatolickiego i metropolita Wołodymyr Sterniuk konsekrował kościół w 1991 roku. Kościół składa się z trzech konstrukcji zrębowych pokrytych szczytami o różnej wysokości. Nad całością dominuje wieża. Kościół Świętych Wołodymyr i Olha funkcjonuje nadal jako świątynia , a kazania odbywają się w dialekcie łemkowskim.

KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY

Zbudowany w 1774 roku, kosztem ówczesnego biskupa Radivetsky Dositsey Herezkul i jego brata – starca Czerniowca, Ilya Hereskul, na obrzeżach miasta Magala, przy drodze do Rosch. W 1876 r. Kościół został przeniesiony na przedmieście Czerniowiec w Klokuchce, a w połowie lat 60. przeniesiono go do muzeum,  gdzie obecnie reprezentuje drewnianą architekturę kultową Bukowiny.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Kościół św. Mikołaja pochodzi z Sokołowa w obwodzi tarnopolskim z 1773 roku. Zbudowany jest z ciosanych dębowych belek. Jego dach i przekrój ścian są pokryte gontem. Wokół kościoła, na wysokości 1,5 metra nad ziemią, znajduje się markiza wsparta na wspornikach, która chroni otwartą dolną część konstrukcji przed opadami. Posiada tradycyjny układ składający się z prezbiterium, nawy głównej i przyczółka, a niska wieża z krzyżem z kutego żelaza zainstalowana na centralnej części kościoła wieńczy strukturę.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO PARSKEWI

Kościół pochodzi z dystryktu Radekowski, obwód lwowski z 1822 roku.
Kościół przynależy do galicyjskiego typu drewnianych budynków sakralnych. Podobno stał na miejscu cmentarza wiejskiego i był częścią pobliskiego klasztoru Bazylianów. Po rozwiązaniu klasztoru przeniesiono go do centrum wsi. Budynek składa się z trzech kwadratowych bloków usytuowanych wzdłuż osi wschód-zachód. Każdy blok jest zwieńczony lekko wydłużoną górną częścią zakończoną ślepą latarnią z kopułą w kształcie hełmu. Ściany nad galeriami i do latarni pokryte są gontem. Chociaż kościół jest budynkiem dziedzictwa, to groziło mu zniszczenie. Dopiero po interwencji publicznej i regionalnej organizacji Ukraińskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków i Zabytków, władze regionalne zaproponowały przeniesienie kościoła do skansenu.


SKANSEN WE LWOWIE – OBIEKTY MIESZKALNE I GOSPODARCZE


Oczywiście jak w każdym skansenie przeważająca część obiektów to te mieszkalne i gospodarcze. I tak mijamy kolejno :

  • Dom z Oryavchyk, Skole District, Lwów, 1792
  • Dom z wioski Tukholka, Skole, obwód lwowski, 1910
  • Dom z Lybokhora, Dzielnica Turka, Lwów, 1812
  • Dom z Oryavchyk, Skole, Lwów, 1860
  • Młyn olejowy z Holovetske, Skole District, Lwów, 1811
  • Dom z Lybokhora, Skole, Lwów, 1749
  • Młyn wodny z Lybokhora, Skole, Lwów, koniec XIX wieku
  • Szkoła z Busovysko, Staryi Sambir District, Lwów, 1880 rok
  • Wiejska szkoła w Busovysku mógł służyć jako wzór do budowy podobnych obiektów w innych wioskach. Składa się ona z trzech głównych założeń: klasy i domu nauczyciela oddzielonych korytarzem. Klasa to duża prostokątna przestrzeń. Ściany są bielone, a podłoga wykonana jest z szerokich desek sosnowych. Nauczyciel, który został wynajęty przez społeczność wiejską, mieszkał w tym samym domu, w pokoju po drugiej stronie korytarza.

  • Pasieka z Kuzmynets, Rozhniativ District, Iwano-Frankiwsk Region, 1920 rok
  • Tartak z Velykosillya, Staryi Sambir District, Lwów, Początek XX wieku
    Dom z Mshanets, Staro Sambir District, Lwów, 1920
  • Dom z Shandrovets, Dystrykt Turka, Lwów, 1909
  • Młyn z Pylypets, Dysktrykt Mizhhirya, Region Zakarpacie, koniec XIXw.
  • Dom Synevyrska Polyana, Dysktrykt Mizhhirya, Region Zakarpacie, 1886 rok
  • Dom z Verkhnya Vyznytsya, Dystrykt Mukachevo, Region Zakarpacia, 1860 rok
  • Dom z Lyuty, Dystrykt Velykyi Bereznyi District, Region Zakarpacia, 1944 rok.

Tuż za kościołem Św. Wołodymira i Olgi zaczyna się mała wspinaczka przez las pełen ziemianek, pieców i innych mniejszych obiektów.

Dalej schodząc w kierunku południowych mijamy mnóstwo obiektów gospodarczych i mniejszych domów, a potem dochodzimy do kolejnych zabudowań mieszkalnych takich jak :

  • Dom z Bereżhonki, obwód Vyzhnytsia, obwód Czerniowce, koniec XIX – początek XX wieku
  • Dom z Verbovets, Kosiv District, Iwano-Frankiwszczyzna, koniec XIX wieku

Naszą 5-kilometrową pętlę zamykamy przy 3 kolejnych kościółkach opisanych powyżej. Skansen jest jednym z tych miejsc, które we Lwowie trzeba koniecznie odwiedzić jeśli chce się odpocząć od zgiełku miasta.


>>> PRZEWODNIK PO LWOWIE >>>


>>> PRZEWODNIK PO UKRAINIE >>>


One Reply to “SKANSEN WE LWOWIE – SZEWCZENKOWSKI GAJ”

Leave a Reply