LWÓW PÓŁNOCNY I WSCHODNI

Lwów północny i wschodni to część miasta nie mniej ciekawa niż sama starówka. Znajduje się tu kilka wartych uwagi obiektów sakralnych , a nad całości góruje wzgórze zamkowe – tzw. Wysoki Zamek.

Lwów północny oraz wschodni zwiedzamy w całości przy bardzo nieciekawej pogodzie. Zdjęcia więc nie uchwyciły uroku tej części miasta. A widoki z najwyższego punktu miasta zdecydowanie w takiej aurze nie zachwycają.


LWÓW PÓŁNOCNY


KOŚCIÓŁ MATKI BOSKIEJ ŚNIEŻNEJ

To najstarszy katolicki kościół Lwowa. Został wzniesiony przez osadników niemieckich przed 1340. Do czasu zbudowania katedry ( w 1451 roku) kościół Matki Boskiej Śnieżnej był kościołem parafialnym. Po pożarach w XVII kościół był przebudowywany. W latach 1888-1982 dokonano przebudowy kościoła w stylu neoromańskim. Ściany pokryto mozaiką o tematyce maryjnej oraz poddano renowacji ołtarz.  Po 1945 zamknięty i przeznaczony na magazyn a następnie na Muzeum Fotografii. W połowie lat 90-tych, po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, kościół przekazano ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej.


KOŚCIÓŁ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I KLASZTOR BENEDYKTYNEK

Idąc ulicą Śnieżną w kierunku wschodnim dojdziemy do Klasztoru Benedyktynek. Powstał on w latach 1593-1597. Był to najstarszy katolicki klasztor żeński na ziemiach ruskich Korony Polskiej. Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości świątynię przekazano grekokatolikom, a nazwę zmieniono na cerkiew Wszystkich Świętych i klasztor Pokrowski sióstr studytek.


LWÓW PÓŁNOCNY – PODWÓRKO ZAGUBIONYCH ZABAWEK

Tuż przy Placu Starego Rynku (zupełnie nie wartym odnotowania) znajduje się kolejne miejsce – to Podwórko Zagubionych Zabawek (oznaczonych nawet na googlemaps) . Nie warto iść tam specjalnie, ale jak już się zwiedza okolice – można zajrzeć i tutaj. Miejsce nieco niepokojące, może wywołać mieszane uczucia i nie każdemu się spodoba.To takie cmentarzysko niechcianych zabawek robiące dość ponure wrażenie podczas deszczu.


WYSOKI ZAMEK

Teraz już prosto na wschód kierujemy się w stronę najwyższego punktu miasta – na Wysoki Zamek. Przechodzimy przez stary park, a dalej wspinamy się po metalowych schodach w kierunku ruin zamku. niewiele z niego pozostało, a szkoda, bo ma bardzo ciekawą historię. Według ukraińskich archeologów – zamek był murowanym jeszcze za czasów Królestwa Rusi. Według innych danych, Wysoki Zamek, wraz z miastem, wzniósł Kazimierz III Wielki po przyłączeniu Rusi do Polski. Zamek zlokalizowano na miejscu drewnianego grodu księcia, który to gród w 1261 roku został zburzony na żądanie Tatarów. Zamek docelowo zniszczony w 1704, a rozebrany w 1772 roku.
Spod resztek zamku prowadzi kręta droga na sam szczyt Kopca Unii Lubelskiej. To najlepszy punkt widokowy na cały Lwów i okolice – my jednak nie mamy szczęścia do pogody i widok nie jest zbyt imponujący.


LWÓW WSCHODNI


Kierując się na południe od Wysokiego Zamku miniemy kilka obiektów, które pokazuję tylko od zewnątrz . To kolejno :
Dom Gubernatorstwa Galicyjskiego


CERKIEW ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Zanim dotrzemy do Pałacu Gubernatora (pokazanego powyżej) , miniemy jeszcze ciekawą cerkiew. Zaczyna bardzo padać , chowamy się więc do środka zaskoczeni tym co widzimy. Wnętrza są bowiem przepiękne.
Początkowo stała w tym miejscu drewniana kaplica. W 1936 ze środków zebranych przez parafian w miejsce drewnianej kaplicy rozpoczęto budowę niewielkiego, murowanego kościoła. Prace budowlane przerwało wkroczenie Armii Czerwonej, władze radzieckie nakazały ją zamknąć. Na początku lat 90. XX wieku budynek przekazano cerkwi greckokatolickiej, która przebudowała wnętrze dostosowując je do potrzeb obrządku wschodniego. Nowa cerkiew otrzymała jako patrona św. Michała Archanioła.


CERKIEW ŚW. JERZEGO

Kierując się na wschód idziemy ulicą Proswity (między Cerkwią Św. Michała, a Domem Gubernatorstwa) w kierunku jeszcze jednej ciekawej cerkwi w tej dzielnicy – Cerkwi Św. Jerzego. Została ona zbudowana w latach 1897–1899 w stylu bizantyjsko-neoromańskim na planie kwadratu. Dach wieńczy duża, centralna kopuła oraz cztery mniejsze kopuły w narożnikach. Każda z czterech elewacji świątyni jest zwieńczona trójkątnym tympanonem. Elewacje wykończono czerwoną cegłą, ozdobiono białym kamieniem, a całość wieńczą zielone kopuły.


FONKAN

Ostatnie miejsce jakie chciałam pokazać w tej części Lwowa to Plac Fonkan mieszczący się przed Muzeum Rzeźby Jana Jerzego Pinzela w starym kościele), będącej częścią obiektu Politechniki Lwowska, UDC nazwana na cześć Ricarda Milosa. My trafiamy tu wieczorem kiedy na placu odbywa się jakieś spotkanie taneczne.


>>> PRZEWODNIK PO LWOWIE >>>


>>> PRZEWODNIK PO UKRAINIE >>>


Leave a Reply