Dolina Petry

DOLINA PETRY – SZLAK 1

Dolina Petry to szlak od którego zaczyna się cała przygoda ze Skalnym Miastem. Nie można jej pominąć, ani obejść, ale nie warto było by tego robić.

Dolina Petry to pierwsze i najważniejsze atrakcje jakie kojarzymy ze wszystkich folderów i relacji z tego miejsca. To przede wszystkim przepiękny kanion prowadzący do najsłynniejszej fasady – Skarbca Faraona.


DOLINA PETRY – PODSTAWOWE INFORMACJE


ODLEGŁOŚĆ : około 4km w jedną stronę

CZAS NA PRZEJŚCIE : 4 godziny (w obie strony) – minimalny czas, aby na spokojnie wszystko obejrzeć

STOPIEŃ TRUDNOŚCI : jest najprostszym ze szlaków, bo prowadzi praktycznie cały czas po płaskim terenie. Jedynym problemem może być gorąc, bo po za kanionem cały prowadzi po odkrytym terenie.

POPULARNOŚĆ : To główny szlak, którym podążają wszyscy odwiedzający to Skalne Miasto. Najwięcej osób gromadzi się oczywiście przy Skarbcu, ale i dalej Dolina Petry jest pełna turystów.


My mamy śniadanie w hotelu o godz. 6.30, tuż więc po 7.00 meldujemy się już w Centrum Informacji Turystycznej gdzie rozpoczyna się nasza przygoda z krainą baśni.


POCZĄTEK SZLAKU


Początkowo szlak wiedzie nas szeroką (na początku nawet 2-pasmową) drogą przez skalistą dolinę w żółtych odcieniach. Już tutaj stykamy się z pierwszymi budowlami i fasadami wykutymi w skale. To kolejno: Bab al-Siq, Djinn Blocks i Grobowiec Obelisków (czyli Obelisk Tomb – dość mocno nadszarpnięty zębem czasu) . Ten odcinek jak już pisałam w PETRA – INFORMACJE można pokonać bryczką konną w ramach biletu wstępu (ale patrząc na te biedne zwierzęta – odradzam) .


KANION AL-SIQ


Mniej więcej 1,5 kilometra dalej droga nagle zwęża się i wchodzimy w krainę bajecznego czerwonego kanionu. Jego długość to około 1 km. Po obu stronach otoczony jest strzelistymi klifami o wysokości do 80 metrów. Kanion  ma unikalny geologicznie krajobraz na świecie. Wyrzeźbiona z bladoczerwonego piaskowca wschodnia strona tego obszaru jest ograniczona murem królewskim. Gdy docieramy do końca Siq, przez wąską szczelinę ukazuje nam się słynny Skarbiec.


AL-KHAZNEH / SKARBIEC FARAONA


To najbardziej znane miejsce, stanowiące jakby wizerunek i reklamówkę Petry. Fasada Skarbca pojawia się na milionach zdjęć w przewodnikach, pamiątkach i relacjach. Znana jest z filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata” jako miejsce ukrycia Świętego Graala. Samo miejsce dość zaskakuje , bo okazuje się, ze jesteśmy na wielkim placu wciśniętym między pionowe skały. Budynek Skarbca to piętrowa budowla z częścią podziemną pochodząca z I-II w. n.e. Fasada ma wysokość ponad 40 m oraz szerokość 25 m. Wykuta jest z różowego piaskowca, zależnie od pory i oświetlenia dnia zmienia kolory. Dolne piętro fasady posiada sześć kolumn zwieńczonych korynckimi kapitelami, w tym dwie wolnostojące, podtrzymujących zdobione belkowanie. W stanie szczątkowym zachowały się skrajnie figury orłów i jeźdźców. Górne piętro budowli zajmuje okrągły budynek, otoczony podwójną kolumnadą. Do wnętrza budowli prowadzi 8-metrowe wejście główne. Niestety nie ma możliwości dostania się do środka. Choć nazwa wskazuje na przechowywanie tutaj skarbów, funkcja budowli, pozostaje nieznana. Była to albo świątynia, albo grobowiec któregoś z władców.
Na zdjęciach poniżej Skarbiec rano i po południu.

UWAGA ! Tu będą Was namawiać na podejście do góry na punkt widokowy wąskimi schodkami za 10JOD dodatkowej opłaty. Kawałek dalej są normalne szlaki dostępne dla każdego. Nie dajcie się więc naciągnąć .


ULICA FASAD


Tuż za Skarbcem skręcamy w Ulicę Fasad, która ciągnie się przez 0,5 km. Tu skalny wąwóz zupełnie się otwiera. Po lewej stronie zaczyna się (lub kończy) szlak prowadzący na szczyt Dżabal Madbah, który opisuję TUTAJ. Ulica fasad to 44 fasady grobowców, wykute w czterech rzędach. Grobowce pochodzą z początków świetności Petry.  Najwięcej grobowców jest prostych, pylonowych z rzędami tzw. fryzu blankowego. Nieliczne są schodkowe oraz rzadko spotykane grobowce łukowe. Mają czyste nabatejskie formy, bez zapożyczeń z innych stylów. Kawałek dalej, znajduje się grupa kolejnych 31 grobowców, wykutych wzdłuż dwóch ciągów. Dla zainteresowanych tą częścią skalnego miasta – ciekawe opracowanie znalazłam TUTAJ .


AMFITEATR


I tak po prawie 3 km docieramy do ogromnego rzymskiego Amfiteatru. To jeden z największych obiektów w Petrze, który zbudowany był w I w. n.e. na 6 ( a nawet10 tysięcy ) widzów. Powstał za panowania Aretasa IV. , ale rozbudowany po zajęciu Petry przez Trajana. Znaczna część teatru została wyrzeźbiona w litej skale co nadaje mu niesamowitą kolorystykę. Zbudowano jedynie scenę i ścianę zewnętrzną. Widownia teatru składa się z trzech poziomych sekcji siedzeń oddzielonych korytarzami. Amfiteatr widoczny jest w całej okazałości ze szlaku wiodącego nad Skarbiec, który zaczyna się tuż za nim po prawej stronie – opis TUTAJ.


NYMPHAEUM


Ulicę Fasad kończy niepozorna budowla – Nymphaeum, a właściwie ruiny po dość ciekawym budynku. Znajdował się on u zbiegu dwóch cieków wodnych i jest pozostałością po rzymskiej aneksji. Była to półkolista fontanna publiczna, z której praktycznie nic nie pozostało. Za to skały tuż za nią są najbardziej kolorowym miejscem w całej Petrze.


WIELKA ŚWIĄTYNIA


Na początku Ulicy Kolumnowej znajdują się imponujące rozmiarami pozostałości kompleksu określanego jako Południowa lub Wielka Świątynia. Prowadzą do niej częściowo zrekonstruowane schody. Zajmuje powierzchnię ponad 7,5 tym m2 . Do kompleksu świątynnego wchodzimy przez ogromne Propyleje, a dalej na dziedziniec wyłożony jasnymi płytami i otoczony potrójna kolumnada. na końcu znajduje się górna cześć z głównym budynkiem całego zespołu.


ULICA KOLUMNOWA


Tuż za Nymphaeum zaczyna się Ulica Kolumnowa. Ma 6 m szerokości i ok. 250 m długości. Ta główna ulica (inaczej Cardo) była wybrukowana płytami kamiennymi i pochodzi z I w. Po obu stronach ulicy zaprojektowane były chodniki, a na nich kolumny . Te, które widzimy obecnie to rekonstrukcja. Przy ulicy znajdują się schody prowadzace na Górny Rynek, a przy schodach zabudowania, które prawdopodobnie były sklepami. Naprzeciwko nich (wzdłuż drogi) znajduje się uregulowane koryto okresowej rzeki Wadi Musa, Tuż za korytem znajdują się ruiny bizantyńskiej twierdzy. Przechodzimy przez bramę, którą strzeże dwóch uzbrojonych strażników ( nie wyobrażam sobie ich latem na tej „patelni” w pełnym słońcu ) i tu kończy się Ulica Kolumnowa.


KASR BINT FIRAUN


Tuż za bramą po jej lewej stronie znajduje się ostatni obiekt Doliny Petry – to Kasr al-Bint – starożytna świątynia. Jej arabska nazwa wywodzi się z legendy, kiedy to uwięziona w niej była córka egipskiego faraona. Świątynia pochodzi z I w. i zbudowana jest na planie kwadratu o boku 32m i wys. 23m z bloków piaskowca.


PĘTLA PÓŁNOCNA


To jeszcze nie koniec ciekawych obiektów w Dolinie Petry. Po drugiej stronie koryta Wadi Musa , naprzeciwko Świątyni znajdują się jeszcze inne obiekty. Miejsce jest dość niepozorne, wszystkie obiekty wznoszą się na zboczu niewielkiego wzgórza. Nie poświęcamy na nie zbyt wiele czasu. Na naszych zdjęciach nie ma więc wszystkich obiektów. Za to fantastyczne są stąd widoki na całą Dolinę Petry. Mamy tu kolejno:

Świątynia Uskrzydlonych Lwów

(Winged Lion Temple) to świątynia poświęcona bóstwu żeńskiemu:  Allat bądź Al-Uzzę. Otoczona była z trzech stron wąskimi korytarzami. Z korytarza zachodniego prowadziło wejście do pomieszczenia pełniącego rolę skarbca świątynnego. Znaleziono w nim dużą ilość przedmiotów z żelaza i brązu.

Kościół wczesnochrześcijański

To jedyny zadaszony obiekt w Petrze. Kościół przebudowany na początku VI w. cały kompleks gruntownie przebudowano. W obocznych nawach, oraz nawie północnej pojawiły się nowe piękne mozaiki. Na przełomie VI i VII w. obiekt został zniszczony przez pożar i nigdy już nie był odbudowany. Archeolodzy odkryli w nim zwoje papirusów pochodzące z VI w.

Kompleks Błękitnej Kaplicy

Jego powstanie datuje się na drugą połowę V wieku. Kompleks składa się z kilku pomieszczeń. Jednym z nich była mierząca 12,6 na 11 m, trójnawowa bazylika, pełniąca funkcję prywatnej kaplicy. Nazwa pochodzi od kolumn wykonanych z błękitnego granitu

Kościół na Północnym Grzbiecie

Powyżej kompleksu Błękitnej Kaplicy znajduje się tzw. Kościół na Północnym Grzbiecie, z początku V w. To typowa trójnawowa bazylika, do której wchodziło się przez niewielki, dwukolumnowy portyk.



JORDANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU >


  1. INFORMATOR PRAKTYCZNY >
  2. JORDANIA W TYDZIEŃ – PLAN PODRÓŻY >

GOTOWE PRZEWODNIKI PO POSZCZEGÓLNYCH ATRAKCJACH :

  1. JERASH / DŻERASZ >
  2. AMMAN – STOLICA KRAJU >
  3. GÓRA NEBO >
  4. BAPTISMAL SITE >
  5. WYBRZEŻE MORZA MARTWEGO >
  6. JORDAŃSKIE KANIONY >
  7. ZAMEK SHOBAK >
  8. ZAMEK AL – KARAK >
  9. WYBRZEŻE MORZA CZERWONEGO / NURKOWANIE >

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PETRZE :

  1. PETRA – SKALNE MIASTO >
  2. PETRA INFORMACJE PRAKTYCZNE >
  3. SZLAKI PETRY – SZCZEGÓŁOWY OPIS :

SZCZEGÓŁOWY PRZEWODNIK PO PUSTYNI WADI RUM :

  1. PUSTYNIA WADI RUM – PRZEWODNIK >

Leave a Reply