BURJ KHALIFA

DOWNTOWN DUBAI / BURJ DUBAI

Downtown Dubai to dzielnica/kwartał zajmujący powierzchnię 2km2, gdzie znajdują się jedne z największych atrakcji miasta, w tym Burdż Chalifa, Dubai Mall i Fontanna, Opera oraz szereg hoteli i apartamentowców. Inwestycja położona jest wzdłuż ulicy Sheikh Zayed Road, naprzeciwko miejscowości Al Wasl na północnym zachodzie.

DUBAI MALL

Oglądanie kwartału najlepiej zacząć od pozostawienia auta na ogromny parkingu Dubai Mall. Samo centrum zasługuje na chwile uwagi, bo ma kilka ciekawych miejsc. Na tą chwilę jest największym centrum handlowym na świecie pod względem powierzchni, która wynosi ponad 1,1mln m2. Jest tu ponad 1200 sklepów, 120 kawiarni i restauracji, symulator Airbusa 380, pełnowymiarowe lodowisko, fantastyczna kaskada wodna oraz AKWARIUM.

DUBAI AQUARIUM & UNDERWATER ZOO

Podczas kiedy ja idę na spacer wokół kwartału moi chłopcy oglądają akwaria. To jedno z największych na świecie akwariów, w Dubai Aquarium mieszka ponad 33 tysiące zwierząt, a łączna pojemność zbiorników to ponad 10 milionów litrów wody. Gigantyczne akwarium zajmuje aż 3 kondygnacje. Pływa w nim około 70 różnych gatunków, w tym 300 rekinów i płaszczek – można je oglądać od strony holu Dubai Mall, pozostałe atrakcje Dubai Aquarium już po opłaceniu biletu wstępu.Dodatkowo na górze przezroczystej tafli znajduje się największa na świecie ściana wideo.

DUBAI DANCING FOUNTAIN

Wychodząc z Dubai Mall od razu znajdujemy się w centrum Downtown Dubai, gdzie znajduje się ogromny zbiornik wodny z tańczącymi fontannami. Fontanna w Dubaju to największy na świecie system tańczących fontann (tam wszystko musi być NAJ ), podświetlana przez 6 600 świateł i 50 kolorowych projektorów ma długość 275 m i wystrzeliwuje w powietrze wodę na wysokość 150m. Oprawa muzyczna to klasyczna muzyki arabska i światowa. Sam spektakl mamy przyjemność oglądać pijąc kawę w jednej z kawiarenek na tarasie centrum. Trwa krótko, ale jest na prawdę fantastyczny. Przedstawienia odbywają się o godzinie 13:00 i 13:30 oraz co 30 minut w godzinach od 18 do 22, (czwartek, piątek i sobota do 23).

DUBAI LAKE

Tańczące fontanny są największą atrakcją, ale sam zbiornik wodny i widoki z jego brzegów zasługują na uwagę. Wokół ciągnie się piękna promenada, a samo miejsce choć pełne wysokościowców nie przytłacza, a sprawia wrażenie otwartej przestrzeni .

BURJ KHALIFA

To właśnie ten budynek przyciąga turystów do dzielnicy Downtown Dubai. Nasz bohater jest po prostu od 2008 roku najwyższym budynkiem świata o wysokości 829 m. Jego nazwa pochodzi od obecnego prezydenta ZEA. Ogólny jego wygląd nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu. Budowla składa się z centralnego rdzenia oraz trzech „ramion”, które w miarę wysokości stają się coraz mniejsze, co nadaje jej smukłość. Na samym szczycie centralny rdzeń przechodzi w iglicę. Najniższe piętra przeznaczono na hotel, dla zwiedzających przygotowano kilka poziomów : 124 i 125 z tarasem widokowym (cena 135-215zł w zależności od pory dnia) oraz bilet łączony 124,125 i 148 piętro (cena 376 – 538zł) . Ze względu na kiepską przejrzystość powietrza i wysoką cenę (dla naszej 3) – zrezygnowaliśmy z tej atrakcji. Po za tym za 2 lata w Dubaju ma stanąć jeszcze wyższy budynek.

PALACE DOWNTOWN I SOUK AL BAHAR

Naprzeciwko Burj Khalifa , po drugiej stronie tańczących fontann znajduje się kompleks hotelowy z sukiem. Stanowi on kontrast dla nowoczesnej architektury całej dzielnicy, został bowiem zaprojektowany w innym stylu . Mamy tu dużo motywów arabskich, typowo pałacowych. Warto zajrzeć również do wnętrz handlowej części kompleksu.

DUBAI OPERA

Kierując się na zachód od najwyższego budynku świata dojrzymy niepozorny na tle otoczenia budynek – to Opera . Do wnętrza nie wchodziliśmy, ale warto poświęcić uwagę i na tą część kompleksu opisywanej dzielnicy. Opera w Dubaju to 2000-miejscowe centrum sztuki widowiskowej otwarte w 2016 roku. Ma przypominać tradycyjny statek żaglowy, w którym „dziób” konstrukcji mieści główną scenę operową, orkiestrę i siedzenia, podczas gdy wydłużony „kadłub” ma pozostałe funkcje.

NAJBLIŻSZA OKOLICA

Podczas kiedy moja rodzinka ogląda akwaria, ja wędruje na spacer przez obrzeża dzielnicy Downtown Dubai. Kilka elementów dużej i małej architektury zwraca moją szczególna uwagę, a najbardziej kreatywna reklama jednaj z elewacji budynku jakiejś szkoły oraz figury gigantycznych ślimaków, które wcześniej maiłam przyjemność oglądać w Baku w Azerbejdżanie pod Heydar Aliyev Center.


>>> PEŁNY PRZEWODNIK PO DUBAJU >>>


>>> PEŁNY PRZEWODNIK PO ZEA >>>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *